Fırsatçılar yağmaladı, vali yalanladı

Fırsatçılar yağmaladı, vali yalanladı
Fırsatçılar yağmaladı, vali yalanladı

İstanbul Valisi Muammer Güler, basın toplantısı düzenlemeden önce yağmacıların görüntüleri televizyon ekranlarına yansıdı. FOTOĞRAFLAR: ERHAN SEVENLER / AA, OZAN GÜZELCE

Selin ardından bazı fırsatçılar, fabrikalarla, kargo kamyonlarını yağmalarken Vali Güler, gazetecilere 'Bunu yağma şeklinde değerlendirmeniz yanlış bir yorum' dedi

İSTANBUL - Sel felaketenin ardından fabrikaları yağmalayan fırsatçıların görüntüleri kameralara yansırken, İstanbul Valisi Muemmer Güler “Kentte yağma söz konusu değil diye açıklama yaptı.
İstanbul’daki sel felaketi nedeniyle birçok mağdur canını kurtarmak için çırpınırken, ölümü göze alan fırsatçılar işbaşındaydı. Selin etrafa saçtığı malları yağmalayan fırsatçılar, sel felaketinin en çok hissedildiği Basın Ekpres Yolu’nda ciddi hasar gören fabrikaların mallarını hedef aldılar. Polisin ulaşım zorluğu nedeniyle geç müdahale edebildiği yağma sırasında bir kişi gözaltına alındı. Bir kargo aracı da yağmacıların hedefi oldu. Araçta bulunan ve sele kapılan av tüfekleri yağmalanırken, polis ekipleri yağmacıların ellerindeki silahları topladı. Kimileri fabrikalardan yola saçılan beyaz eşyaları götürme derdindeydi.
Bu görüntüler kameralara yansırken Afet Koordinasyon Merkezi’ne basın toplantısı düzenleyen İstanbul Valisi Muammer Güler, gazetecilerin yağmayla ilgili sorularını, “Hayır. Yağmalama söz konusu değil. Oradan çıkan malın da kimse tarafından alınması söz konusu değil. O konuyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bunu yağmalama şeklinde değerlendirmeniz yanlış bir yorum olur”  diye yanıtladı.
İstanbul Valisi Muammer Güler’in dün yaşanan sel felaketine ilişkin verdiği diğer bilgelerse şöyle:
DAHA KÖTÜ OLABALİRDİ: Valilik emrinde gerekli kaynaklar sağlandı. İlk yaptığımız can güvenliğini sağlamaya yönelik faaliyetler oldu. Selde çok sayıda araç denize sürüklendi, birçok iş yeri sular altında kaldı. Tespit ve kurtarma çalışmalarının da önümüzdeki dönemde sürecek. 20 kişi bugün (dün) İstanbul’da, dün de (önceki gün) üç kişi Silivri ve Çatalca’da hayatını kaybetti. Sekiz vatandaşımız da kayıptır maalesef. 37 yıllık bir idareci olarak şunu ifade ediyorum; böylesine bir felaket daha büyük acılarla, daha büyük felaketlerle sonuçlanabilirdi. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Böylesine aşırı bir yağışın meydana getireceği tehlike, gerçekten de her zaman yaşanabilecek bir tehlike değil.
YATAKLARIN ÖNÜ AÇIKTI: Dere yataklarının önü açık zaten. Selin sebep olduğu birikimden dolayı ve beraberindegetirdiği tertibattan dolayı kapandı. Daha önceden tıkalı iken açılmamış değil. Bütün ekiplerin teyakkuz durumu sürüyor. Bütün aparatlar ve ekipmanlarıbelirli bölgelerde konuşlandırıldı. Şu an için bölge boşaltmayı gerektiren bir durum olmadı. Önceki gün Çatalca ve Silivri bölgelerinde kırsal alanda, köylerde ve merkeze yakın mahallelerde vatandaşlar zaten tahliye edildiler. Onlar, sular çekilmeden riskli bölgelere girmemeleri, özellikle sele maruz kalmış yolları kullanmamaları konusunda uyarıldı.
YOL UYARISI: Sevgili İstanbullular’dan şunları rica ediyorum; özellikle zorunlu olmadan yağışlı havalarda yola çıkmasınlar ve mümkün olduğu ölçüde toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih etsinler. Zorunlu olarak yola çıkanlar, TEM otoyolunu tercih etsinler. Çünkü sel nedeniyle E-5’te zaman zaman sıkıntı oluyor. Basın Ekspres Yolu trafiği zaten kontrollü olarak sağlanıyor. Biz bu yolu sular çekilse bile kapatmaya yine de devam edeceğiz. (Radikal)