First Lady Bilge köyünü ziyaret etti

First Lady Bilge köyünü ziyaret etti
First Lady Bilge köyünü ziyaret etti

Hayrünnisa Gül, katliamda yakınlarını yitiren çocuklara sarıldı, kadınları dinledi. Gül?den hemen önce modacı Cemil İpekçi köyü ziyaret etti. fotoğraflar: RAMAZAN YAVUZ / dha

Köylülere başsağlığı dileyen Hayrünnisa Gül 'Cumhurbaşkanı nerede?' sorusuna 'Ben vekiliyim' dedi, çocukları sevdi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

MARDİN - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Türkiye’nin yakın tarihindeki en büyük katliamının dördüncü günü, başsağlığı için Bilge köyündeydi. 
Ziyaret öncesinde güvenlik önlemleri artırıldı. Köyde, askerler dedektör ve kurt köpekleriyle mayın taraması yaptı. Yola mıcır döküldü.
Yoğun güvenlik önlemleri altında uzun bir araç konvoyuyla köye gelen Hayrünissa Gül, Çelebi ailesinin erkekleri tarafından karşılandı. Erkeklere başsağlığı diledikten sonra kadınların kurduğu taziye çadırına geçen Gül, “Ben sizi ve çocuklarınızı görmek için geldim” dedi. Kadınların ağıtlarla karşıladığı Gül’e Fatma Çelebi, “Cumhurbaşkanı Gül nerede, o niye gelmedi?” diye sordu. Gül, bunun üzerine “Ben onun vekiliyim” yanıtını verdi.
13 yaşındaki Deniz Akyol’a “Seni okula başlatalım” önerisi götüren Gül, “Yakınlarım ölmüş. Kalanlara bakmam lazım” yanıtıyla karşılaştı. 
Abdurrahman Çelebi, Hayrünnisa Gül’e, köydeki okulun yetersiz olduğunu anlatarak, “Para pul değil, okul istiyoruz” dedi.
Gül, kadınlarla yaptığı görüşmenin ardından, çocukların rehabilite edildiği merkeze de araç konvoyuyla gitti.  Gül’ün, çocuklarla yaptığı görüşmede “Büyüyünce ne olacaksınız” diye sorduğu öğrenildi. “Büyüyünce polis olacağız. Ailelerimizi öldürenleri öldüreceğiz” yanıtı alan Gül’ün çocuklara, “Siz bu olayı unutmaya çalışın. Devamını getirmeyin” cevabı verdiği belirtildi.
Köyde yaklaşık bir saat kalan Gül, ziyaret sırasında kamyonlarda bekleyen zanlıların yakınlarıyla görüşmedi. 

Cemil İpekçi de köyde

Bilge köyün bir de sürpriz ziyaretçisi vardı: Modacı Cemil İpekçi. İpekçi taziye ziyaretinde bulundu, mezarlıkta dua okudu. Olayı lanetleyen İpekçi, “Bunun töre ve terör ile izah edilecek bir tarafı yoktur” dedi.