Fırtına için C Planı

Marmara, İç Ege ve Karadeniz'in batı kesimlerinde bugün gündüz yağmur, akşam karla karışık yağmur ve kar var. Okulların iki gün tatil edildiği ve öğleden sonra fırtına beklenen İstanbul'da belediye 'C Planı'nı yürürlüğe koyacak. Erzurum'da ise hayat kış normallerinde.

İSTANBUL - Ocak sonundaki kar felaketinden ağzı yanan İstanbul yöneticileri, üç gün boyunca sürmesi beklenen kara savaş açtı. Büyükşehir Belediyesi, dün akşam saatlerinde 'çok yüksek yoğunluk alarmı' olan 'C Planı'na geçti.
Meteoroloji Bölge Müdürü Meh-met Yıldırım, kentte bugün sabah başlayacak karla karışık yağmurun, öğleden sonra kuvvetli poyraz fırtınasıyla birlikte yoğun kar yağışına dönüşerek üç gün etkili olacağını söyledi. Hafta sonu 17 dereceye çıkan hava sıcaklığı bu akşam eksi 2'ye, yarın eski 3'e ve cumartesi günü eksi 5 dereceye kadar düşecek. Yarın ve cumartesi kuvvetli don bekleniyor.
83 noktada ekip hazır
C Planı kapsamında İSFALT, İSTON, İSBAK, Park ve Bahçeler Müdürlüğü gibi, belediyeye bağlı kuruluşlara ait 5 bin personel ve 20 bin araç-gereç AKOM'un koordinasyonunda görev alacak. Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri E5 ve TEM yolları ile Boğaz köprülerinde tuzlama ve küreme çalışmaları yapacak. Ekipler beş ayrı bölgedeki 83 noktada hazır bekleyecek.
Metro sabaha dek açık
Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, "Zorunlu olmadıkça trafiğe çıkılmamalı. İşi olanlar, acil durumu bulunanlar toplu ulaşım araçlarını kullansın. İETT sefer sayılarını artırıyor, hafif metro çalışıyor. Metro sabaha kadar kesintisiz çalışacak. Emniyet şeritleri mutlaka açık tutulsun" dedi.
İSKİ ve İGDAŞ görevde
İSKİ ve İGDAŞ'ın da su ve doğalgaz şebekelerini gözden geçirdiğini belirten Gürtuna, sokakta yaşayanlar için de iki yakada merkezler oluşturulduğunu söyledi.
Tankerle akaryakıt
Gürtuna araçlarıyla trafikte kalanlara gerekirse yiyecek yardımı ile tankerlerle akaryakıt servisi yapılacağını, ayrıca sağlık ekiplerinin hazır olduğunu da belirtti.
İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da, İSKİ'ye ait depoların dolu olduğunu, ancak enerji kesintisi meydana gelmesi halinde su kesintisinin kaçınılmaz olacağını bildirdi. Çodur, İstanbulluların önlemlerini almalarını isteyerek, tasarruflu su kullanılmasını önerdi.
Zincirsiz araç kenara!
Kentteki 1516 kilometrelik yol güzergâhından sorumlu olan Karayolları
İstanbul 1. ve 17. Bölge Müdürlükleri de, 492 personeli, 59 ekipmanlı kamyonu ve 160 makinesi ile kar ve buzlanmaya karşı 24 saat boyunca çalışmasını sürdürecek. Ayrıca, bugün sabah saatlerinden itibaren polis ve jandarma bölgelerinde araçlarda zincir kontrolü yapılacak, bagajlarında zincir bulunmayan sürücüler, cezai işlem uygulanarak trafikten men edilecek. Zincirsiz araçların trafikte seyrine izin verilmeyecek.
Kar ve tipi beklentisi nedeniyle Bahçeşehir, Beykent, Fatih ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde bugün ve yarın eğitime ara verildi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bugün öğleden sonra eğitime yarım gün ara verilecek.Kar cumartesi gidecek
Yarın kar yağışı Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun büyük bölümünde etkisini sürdürecek. Akdeniz, Güneydoğu, İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun batısında yağmur hâkim. Cumartesi kar, batıda etkisini azaltarak doğuya kaymaya devam edecek. Sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşecek.