Fırtına, sahilleri darmadağın etti

Ege ve Akdeniz'deki sahil kentleri fırtınaya teslim oldu. Ağaçlar, elektrik direkleri devrildi, büyük gezi gemileri battı. Hortum seralara büyük zarar verdi.
Türkiye'nin Orta Akdeniz'den gelen yeni bir soğuk hava dalgasına gireceğini belirten Meteoroloji'ye göre bugün bütün bölgelerde kar veya yağmur var.

ANTALYA/İZMİR - Fırtına ve sel Ege ve Akdeniz'de sahil kentlerini vurdu. Antalya iki hafta önceki selden sonra dün de fırtınaya teslim oldu. Ağaçlar devrildi, tekneler battı, elektrik direkleri devrildi, tabelalar uçtu.
Antalya'ya, önceki gece başlayan, hızı saatte 105 kilometreye varan fırtınayla birlikte metrekareye 130 kilogram yağış düştü. Konyaaltı kıyısındaki Akdeniz Bulvarı, yüksekliği 9 metreye ulaşan dev dalgalarla tahrip oldu.
Antalya-Kemer karayolunda da trafik, heyelan ve toprak kayması nedeniyle tek yönden verildi. Selde mahsur kalan Mahir Göneç, kendi imkânlarıyla aracından çıktı. İki hafta önceki selde insanları kurtarmak isterken devrilen dozerin altında kalan İtfaiye Kurtarma Timi Şefi Şabar Kibar, şiddetli akıntıya rağmen iple Göneç'in aracını sulardan çekti.
Dağlardan gelen sel sularının yarattığı taşkın nedeniyle Kale-Antalya karayolu kısmen ulaşıma kapandı. Antalya-Korkuteli yolunda asfaltın bir bölümü çöktü.
Büyük limandaki beş balıkçı teknesi, alabora oldu. Kent merkezinde çok sayıda ağaç devrildi, reklam panoları uçtu, elektrik direkleri devrildi. Kentin büyük bölümüne elektrik verilemedi.
Hortum süpürdü
Kumluca ilçesinde oluşan hortum sera alanlarına zarar verdi. Kale ilçesi ve Beymelek beldesinde birçok serayı su bastı. Kale'nin Büyükkum Mahallesi'nden geçen hortum seraları yerle bir etti.
Yeni yapılan ve yüklenici firmanın 20 yıllık sağlamlık garantisi verdiği Olimpik Yüzme Havuzu'nun çatısı fırtınada uçtu.
Elektriklerin kesildiği Kemer ilçesinde dolu ve yağmur suları, Ağva Deresi'ni taşma noktasına getirdi. Sel suları, bir önceki felakette lojmanları ve duvarları yıkılan Hacı Mehmet Saygan İlköğretim Okulu duvarlarını yine tehdit ederken, DSİ ekipleri, dere yatağına kamyonlarla dolgu yaptı. Antalya merkez ve bağlı köylerde okullar bugün tatil edildi. 25 Aralık'ta meydana gelen aşırı yağış ve fırtınada da Antalya'da birçok ev ve işyeri sular altında kalmış, sekiz kişi hayatını kaybetmişti.
Fırtına Ege'e de etkisini gösterdi. Birçok ilde elektrik tellerinin de kopmasına neden olan fırtınada Bodrum'da gezi tekneleri battı, sahildeki restoranların masa ve sandalyeleri denize sürüklendi, elektrik ve telefonlar kesildi. İlçe merkezindeki zararın 1 trilyon lira civarında olduğu sanılıyor.
Fırtına, Ege ve Marmara'daki deniz ulaşımını da aksattı.
Yine 'beyaz' tatil
Kar nedeniyle Ankara'nın Beypazarı ilçesindeki Namık Kemal İlköğretim Okulu ile Uruş, Kırbaşlı ve Karaşar beldelerindeki okullarda, Konya'nın Hadim ve Taşkent, Karaman'ın Sarıveliler ilçelerindeki okullar ve Isparta'nın Aksu ile Yenişarbademli ilçelerindeki köy okullarında eğitime bugün ara verildi.
(dha, aa)