Fırtına ve sağanağa devam

Pazar tatili şiddetli lodos ve yağışla geçerken, deniz ulaşımı durdu. Yağış hafta boyu sürecek, bugün Antalya ve Muğla'da fırtına var

İSTANBUL - Türkiye’nin batısı pazar gününü sağanak ve lodosla geçirdi. Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nda zaman zaman ulaşım dururken çatılar uçtu, ağaçlar devrildi, su baskınları yaşandı. 
İstanbul: Susuzluk tehlikesi altındaki İstanbul, dün gün boyu yağan yağmura sevinirken, lodosla sersemledi. İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), yağış ve lodos nedeniyle dün sabah bazı seferlerini iptal etti. İç hat seferlerinde Bostancı -Kadıköy -Yenikapı-Bakırköy, Kartal- Yalova ve Kabataş -Adalar -Bostancı deniz otobüsleri ile dış hatlarda Yenikapı- Yalova -Yenikapı ve Pendik-Yalova -Pendik hattındaki hızlı feribot seferleri  gerçekleştirilemedi. Saat 10.30’daki Sirkeci-Harem arabalı vapur seferi de yapılamadı. Ayrıca, Üsküdar-Beşiktaş arasındaki motor seferleri de iptal edildi.
Şiddetli lodos nedeniyle Zeytinburnu, Bayrampaşa ve Sultanbeyli’de üç binanın çatısı uçarken, Sultanahmet’te de bir ağaç devrildi.
Çanakkale: Sabah saat 06.00’dan itibaren hızı 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle, Lapseki- Gelibolu arabavapuru ve Çardak- Gelibolu mini feribot seferleri durduruldu. Gökçeada-Kabatepe feribotu, Çanakkale’ye yönlendirildi. 
Muğla: Bodrum’da şiddetli lodos Kumbahçe, Paşatarlası ve Ortakent-Yahşi beldelerinde sahildeki iskeleleri parçaladı. Yedi metrelik dalgalar dünyaca ünlü Barlar Sokağı’nı su altında bıraktı. 
İzmir: Sağanak nedeniyle Aliağa ve Dikili’de bazı evleri su basarken, dereler taştı, tarım alanları su altında kaldı.  İzmir- Çanakkale karayolunda da aşırı yağış nedeniyle ulaşım aksadı.   

Doğu Anadolu karlı
Şiddetli yağışın yurt genelinde hafta boyu etkili olması bekleniyor. Bugün ve yarın Doğu karlı, diğer bölgeler yağmurlu. Batı bölgeler çarşamba günü bulutlu, daha sonra yine yağış bekleniyor. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, bugün için Muğla ve Antalya’ya fırtına uyarısı yaptı. (dha, aa)