Fırtına ve sele kar da katılıyor

Mersin'i yine sel aldı, fırtına nedeniyle İzmir'de okullar tatil edildi. Yetkililer, yağmur, kar ve fırtınanın süreceğini söyledi.

ANKARA - Türkiye, Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisine girerken fırtına uyarısı yapıldı. Akdeniz Bölgesi'nde üç gün sürmesi beklenen yağışların iç kesimlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde etkisini göstermesi bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bugün Batı Karadeniz, Ege ve Marmara'da fırtına bekleniyor. Hava bütün bölgelerde çok bulutlu ve yağışlı. Yağışlar Trakya, Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında kar ve karla karışık yağmur, diğer bölgelerde ise yağmur ve yer yer sağanak şeklinde olacak.
Mersin'de iki kişinin ölümüne, binlerce ev, işyeri, tarım arazisinin sular altında kalmasına neden olan şiddetli yağmur, iki gün aradan sonra tekrar başladı. Çok sayıda evi su bastı. Mezitli beldesinde dere kenarlarındaki evlerin tedbir amacıyla boşaltılması istendi. Ulaşım aksadı, Adnan Menderes Bulvarı'nda refüjler kırılarak sel sularının denize akıtılması sağlandı, okullar öğleden sonra tatil edildi. Halk, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması konusunda uyarıldı.
Mersin'i, Konya ve Antalya karayoluna bağlayan Kandak deresinin taşması sonucu trafik akışı durdu. Sel baskını korkusuyla yollar kepçelerle açılıp sel suları denize tahliye edildi. İzmir'de Meteoroloji'nin fırtına ve yağmur uyarısı üzerine öğleden sonra okullar tatil edildi. Çanakkale'de fırtına nedeniyle deniz ulaşımı aksadı, Lapseki'de ağaçlar devrildi.
(Radikal/dha)