Fırtınalı yılların ülkücü lideri

Fırtınalı yılların ülkücü lideri
Fırtınalı yılların ülkücü lideri

BBPlideri Muhsin Yazıcıoğlu, 55 yaşındaydı.

Ülkücü Gençlik Derneği'nin başkanı iken Bahçelievler ve Maraş katliamı yüzünden suçlanan Muhsin Yazıcıoğlu yedi buçuk yıl cezaevinde kalmıştı. Yazıcıoğlu iki çocuk babasıydı

ANKARA - Yerel seçim öncesi mitinge giderken helikopter kazasında ölen BBP?Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, fırtınalı siyaset hayatıyla tanınıyordu.
1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde doğan Muhsin Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla’da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yaptı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katılan Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972’de Ankara’ya gittikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. 1977-78 yıllarında Ülkü Ocaklarında Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Başkanlık görevlerinde bulundu.
Yazıcıoğlu, 1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı iken Bahçelievler ve Maraş katliamı yaşandı. Yazıcıoğlu bu olaylarla ilgisi olduğu suçlamalarını yalanladı.

7.5 yıl hapiste kaldı, ceza almadı
1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980’den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılandı. Yedi buçuk yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı. Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Muhsin Yazıcıoğlu, 1991 yılında Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde Sivas’tan milletvekili seçildi.
1992’de, ‘içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı’ gerekçesiyle beş milletvekili arkadaşıyla beraber MÇP’den ayrılan Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993’de, MÇP’den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurdu ve genel başkanı oldu.
1995’te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996’da ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü. Susurluk kazasından sonra Abdullah Çatlı ile 1980 öncesindeki ilişkileri tekrar gündeme geldi. 

Erhan Tuncel ile aynı karede
Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998’de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay’da tekrar BBP Genel Başkanlığı’na seçildi.
Son dönemlerde ise Yazıcıoğlu’nun başını ağrıtan en önemli olay, Hrant Dink cinayetini azmettiren Erhan Tuncel’le aynı karede yer alması oldu. Yazıcıoğlu, tüm bu iddiaları reddederken, 2007 genel seçimlerinde partisinden istifa ederek, TBMM’ye yeniden girdi. Ardından BBP’ye yeniden genel başkan olan Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı. (Radikal)