'Fıs' sesiyle ölüm

Kayseri’de 2011 yılı Eylül ayında, cezaevi nakil aracında çıkan yangında 5 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle ilgili açılan davada, talimatla ifade veren araçta görevli jandarma er Mustafa Çiftçi, araçtaki yangın tüpünün boş olduğunu iddia etti. Askerliğini tamamlayarak terhis olan Çiftçi tanık olarak verdiği ifadede, cezaevi aracının yol boyunca sık sık arızalandığını, zaman zaman durduğunu ve hava sistemi bozulduğu için açılan arka kapıyı asker kemeriyle bağladıklarını belirterek şunları söyledi:
“Mahkûmları kurtarmak için elimizden geleni yaptık ama yangın bir anda tüm aracı sardı. Bizim arkadaşlarımızdan da dumandan etkilenenler oldu. Yangın esnasında araçta bulunan yangın tüpünü kullanmak istedik ancak tüpten sadece ’fıs’ diye ses geldi. Yangın ilk çıktığı anda tüp boş olduğu için müdahale edemedik. Yangın bir anda aracı sardı, biz içerdekileri kurtarmak için çok çaba sarf etmemize rağmen, içeri giremedik.”

Araçtan çıkamadılar
16 Eylül 2011’de Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında meydana gelen olayda cezaevi ring aracında hükümlü Sinan Aşğa ve Medeni Demir ile tutuklu Abdulsettar Ölmez, Akif Karamalı ve İsmet Evin yanarak öldü. Aracın arka kısmındaki 10 asker ile ön kısmında bulunan komutan, komutan yardımcısı ve 2 şoför ise yara almadan kurtuldu. Aracın sürücüsü, araç komutanı ve komutan yardımcısı hakkında 2- 15 yıl hapis cezası isteniyor.