Fischer: Türkiye şart

'Asıl tehlike reddetmek'
Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, Avrupa kapısının Türkiye'ye kapatılmasının demokrasiyi ve Batılı değerleri istemeyen çevreleri güçlendireceğini belirterek "İşte o zaman bizim için çok tehlikeli olur" dedi.
'Türkiye yapıtaşı'
Yeni nesillerin mutluluğu ve AB'nin güçlenmesi için müzakerelerin başlaması gerektiğini belirten Fischer, "Türkiye, Avrupa'nın yapıtaşıdır" dedi. Fischer, üyelik müzakerelerinin 10-15 yıl sürebileceğini söyledi.

BERLİN/BRÜKSEL - Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, güçlü bir Avrupa için Türkiye'nin AB üyeliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Fischer, Bild'e demecinde, Türkiye'nin üyeliğinin terörle mücadele açısından önemine de işaret ederek, "Çocuklarımızın ve torunlarımızın barış içinde yaşaması ve Avrupa'nın güçlü olması için Türkiye'nin AB üyesi olması çok önemli. Türkiye Avrupa'nın merkezi yapıtaşıdır" dedi.
Türkiye'ye Avrupa kapısının kapatılmasının, demokrasiyi ve Batılı değerleri istemeyen çevreleri güçlendireceğini belirten Fischer, "İşte o zaman bizim için çok tehlikeli olur" diye konuştu. Türk hükümetinin birçok alanda Avrupa standartlarına ulaşmak için başarılı çalışmalar yaptığına işaret eden Fischer, "Avrupa bir değerler bütünüdür. Bizi radikal dinciliğe karşı koruyan modern, demokratik, Avrupalı bir Türkiye ile bu nitelikleri olmayan bir Türkiye arasında seçim yapmamız gerekir" ifadelerini kullandı.
'10-15 yıl sürer'
Alman halkının Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin endişelerini, yersiz de olsa onayladığını kaydeden Fischer, şöyle devam etti: "İtiraf edeyim: Ben de önceleri bu konuda tereddütlüydüm. Ancak şu anki hükümet ülkeyi Avrupa'ya yakınlaştırmak için olağanüstü çaba harcadı. Halkımız şunu da bilmeli: Şimdi başlaması istenen üyelik görüşmeleri, üyeliğin kendisi değil. Türkiye de, henüz AB için yeterli olmadığının farkında. Türkiye Avrupa'ya tam olarak uyum sağlamalı. Bu da 10 ya da 15 yıl sonra gerçekleşecek. Bunun için de izlemekte olduğu yolda ısrarla devam etmeli ve reformları hayata geçirmeli."
Bot: Yeni kural yok
AB dönem başkanı olan Hollanda'nın dışişleri bakanı Bernard Bot da dün Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'ndeki konuşmasında, Türkiye'nin siyasi kriterleri yerine getirdiğine karar verilmesi halinde, tam üyelik müzakerelerine hemen başlanması gerektiğini söyledi. Bot, Hollanda Uluslararası İlişkiler Danışma Konseyi'nin geçen ay yayımladığı ve 'Türkiye'de reformlara rağmen uygulamada eksiklikler var. Müzakereler iki yıldan önce başlatılmamalı' yolundaki raporuna katılmadığını belirtti. Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili raporunu beklediklerini söylerken, "Türkiye için yeni hiçbir kural olmayacak" diyen Bot, Türkiye'nin müzakereler için hazır olmadığı görüşünün benimsenmesi halinde, ona göre hareket edeceklerini ifade etti. Bot, Türkiye ile özel ortaklık önerileri için ise "Türkiye'ye tam üyelik perspektifi verildi. Sanki Türkiye'nin üyeliği yeni ortaya çıkmış gibi davranmaya gerek yok" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin katılımının AB'ye maliyetine ilişkin spekülasyonlara değinen Hollandalı bakan, bu konuda da komisyonun ilerleme raporuyla eşzamanlı yayımlayacağı etki raporunun dikkate alınacağının altını çizdi.
(aa, Radikal)