@ismailsaymaz

Fişekler patladı altı can kaybı

Ümraniye'de Acar Ticaret'e ait havai fişek imalathanesindeki patlamada altı kişi öldü. Yetkililer: "İşyeri ruhsatsız." Firma sahibi: "Orası depo değil, fişek olmamalıydı, belki bir kıyıda kalmıştır."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ümraniye'de Acar Ticaret'e ait havai fişek deposunda meydana gelen patlamada, altı kişi ölürken Büyükşehir Belediyesi işyerinin ruhsatsız olduğunu belirtti. Acar Ticaret'in sahibi Coşkun Acar, "Orada havai fişek olmaması gerekiyordu. Bir kenarda kalmış" diyerek savunma yaptı.
Dudullu'daki Demirciler Sanayi Sitesi'nde (DES) faaliyet gösteren havai fişek deposunda, dün saat 11.00 sıralarında patlama oldu. Patlamayla birlikte çıkan yangına, itfaiye ekipleri müdahale etti.
Yangın söndürüldükten sonra cesetleri çıkarılanların kimlikleri Can Abanoz, Atilla Koçer, Ercan Cingil, Cemal Topal, Çetin Öztatlı ve Arda Abanoz olarak açıklandı. Ölenlerden biri, bitişikteki işyerinin sahibi, beş çocuk babası Cemal Topal'dı. 16 yaşındaki Arda ise okula gitmeyerek, patlama olan işyerinde çalışan babası Hüseyin ve amcası Can Abanoz'u ziyarete gitmişti. Arda ve amcası aynı kaderi paylaştı.
Atilla Koçer ve Ercan Cingil'in depoda çalışan işçiler olduğu, karşıdaki depoda görevli Çetin Öztatlı'nın da yardıma koşarken öldüğü öğrenildi.
'Daha önce de olmuştu'
Patlama sonrası sokak girişinde toplanan esnaf, itfaiyenin müdahalesini gözyaşlarıyla izlerken sokaktaki torna atölyesinde çalışan bir kişi, "Altı ay önce de bir patlama olmuştu. Hatta iki hafta önce de küçük çaplı patlama olmuştu" iddiasında bulundu. Olayda hafif yaralanan İbrahim Rüzgar ise yaşananları şöyle anlattı:
"Bir aleti tamir için patlamanın olduğu işyerinin bitişiğine geldim. İşim bittiği sırada patlama oldu. Duvarlar yıkıldı. İşyerinin sıkışan kapısının açıp çıktım. Ben uzaklaştım, hâlâ patlama sesleri duyuluyordu. Fakat orada kalan aracımı almak için döndüğümde hafif yaralandım."
Beykoz'da havai fişek, konfeti ve animasyon gösterileri için ürün imalatı yapan işyerinin sahibi Coşkun Acar, olaydan sonra, "Orada hava fişek bulunmaması gerekiyordu. Belki bir kenarda kalmış olabilir. Yeni bir şirket kurulmuştu. Oradaki işyerini de o şirkete devrediyorduk" diye açıklama yaparken, işyeri ruhsatsız çıktı. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, gazetecilere, işyerinin kendilerine kayıtlı olmadığını söyledi.
DES Sanayi Sitesi İdare Amiri Kamil Turhan ise "Sitede patlayıcı ve yanıcı madde üretimi ya da depolanması yasak. O işyerini depo olarak biliyorduk ama patlayıcıdan haberdar değildik" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işyeriyle ilgili açıklaması ise şöyle:
"Havai fişek birleştirme bölümünde ürünlerin müşterilere sevk için hazırlandığı, şirketin başka bir bölgede deposu olduğu öğrenildi. Birleştirme bölümünün ruhsatı olmadığı ve bize müracaatları bulunmadığı belirlendi."
'Fırlatma düzeneği yapılırken'
İtfaiye Daire Başkanvekili Orhan Akyıldız ise "Patlamanın olduğu depoda, son iş olan fırlatma düzenekleri ile rampalara yerleştirme işlemi yapılmaktaymış. Barut ve kimyasallardan oluşan bir fişeğin ateş almasıyla deponun infilak ettiğini tahmin ediyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7487557487550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.