Fişekler rüşvetle geldi

Türkiye, Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Şampiyonlar Ligi Finali'nden yüz akıyla çıkarken, bu başarılı organizasyonun arkasında 30 kişilik bir ekip vardı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye, Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki Şampiyonlar Ligi Finali'nden yüz akıyla çıkarken, bu başarılı organizasyonun arkasında 30 kişilik bir ekip vardı. Organizasyon komitesinin başkanlığını yapan Sami Çölgeçen, başarının, tüm İstanbul'a ait olduğunu söyledi. Çölgeçen, hazırlık sürecini şöyle anlattı:

 • Türk misafirler için stadın yanına, masraflarımıza destek olsun diye 2 bin 500 kişilik iki çadır kurduk.
 • Maç öncesi düzenlenen gösterinin koreografisini eski bir Alman subayı olan Enno Ulte hazırladı. 250 bin İsviçre Frangı olan bütçesine destek istedi. Para veremedik. Genelkurmay'la görüşerek Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerini ayarladık. Ulte, 19 Mayıs'ta bayram kutlamalarını izledi. İki provada gösteriyi hazırladı. 'Böyle bir şey Alman ordusunda olmaz' dedi.
 • Kupayı almak için çıkılan 1 tonluk standı UEFA, 20 bin dolara yaptırdı. Kayma özelliği sayesinde bir kişi iterek standı istediği yere taşıyabiliyor. UEFA havai fişek gösterisi karşılığında standı bize hediye etti.
 • Havai fişeklerini UEFA temin etti. UEFA'nın anlaştığı şirket, Romanya ve Bulgaristan sınır kapılarında, havai fişekleri bir an önce geçirebilmek için rüşvet verdi. İstanbul'a 10 günde getirildi. İstanbul'da sorun çıkmadı, ama Emniyet'in kullanılabilir raporu vermesi gerekiyordu. İzin, ancak, maça beş saat kala verildi.
 • Avrupa'da özel güvenlik birimleri stewart'lar var. UEFA maçta polis istemiyordu ve üst aramasını stewart'ların yapmasını istiyordu. Türkiye'de kaliteli stewart yok. Bin polis, stewart olarak statta görev yaptı. Eşim maça geldiğinde, üst aramasanın sıfır olduğunu söyledi. Ben maçtan sonra statta içilmiş votka şişeleri buldum.
 • İETT, yüzde 50 tenzilat yaparak 800 otobüs verdi. 10 bin otomobilin sığacağı otopark alanı oluşturduk. Telekom, 100 milyarlık altyapıyı üç maç davetiyesi karşılığında bize bıraktı.
 • Avrupa'da final maçlarını organize edenler 60 kişilik komisyon kuruyor. Biz bu işi 30 kişiyle yaptık. Aslında bu hataydı. Zor bir finale ev sahipliği yaptığımızı geç anladık. Kadro kurmakta geciktik. Yine de aksama olmadı, ama çalışanların canı çıktı. Onlar çalışırken maç seyretmeyi kendime yakıştıramadım. Onlarla birlikte çalıştım. Rüzgârdan üşüyen İngilizlere masalardan örtü aşırıp verdim.
 • Özel güvenlik birimleriyle polis arasındaki iletişim kopuktu. Stadyumun turnikelerinde sorun yaşandı. Barkod okuma sistemi sık sık çöktü. Bilet yırtma metodu uyguladık.
 • Akreditasyon sistemi nedeniyle Futbol Federasyonu, UEFA'dan eksik not aldı. 1600 kişinin akredite olması karşısında UEFA yetkilileri şaşırdı. Sayı çok fazlaydı ve kötüye kullanıldı. Birçok kişi akreditasyonu bedava maç seyretmeye çevirdi. Türkiye'den 200'ün üstünde gazeteci, UEFA'ya akredite başvurusu yaptı. UEFA, bu konuda bizi eleştirdi, sitem etti.


  • http://www.radikal.com.tr/7473557473550

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.