Fısıltı gazetesi iş başında!

Fısıltı gazetesi iş başında!
Fısıltı gazetesi iş başında!

Dörtyol'da yaklaşık 500 kişi, PKK lehine gösteri yaptı

Dörtyol 'trafik suçundan gözaltına alınanların' bile linçten zor kurtulduğu olayların ardından dün sakindi


HATAY - Dörtyol ilçesinde dört polisin şehit edilmesiyle başlayan, BDP ilçe binası ve bazı kahvelerin yakılıp, işyerlerinin taşlanmasıyla büyüyen, PKK’lı sanılarak trafik suçundan gözaltına alınan dört kişiyi linç girişimine kadar varan olaylar dün yerini yavaş yavaş sessizliğe bıraktı. 24 kişinin gözaltında olduğu ilçede önceki gece yürüyüş girişimleri engellendi. İlçede dün 600 kişilik Kürt grup gösteri yaparken, Hatay’a bugün BDP’li grubun ziyareti bekleniyor.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in, önceki gün ‘Akşamı evinizde ailenizle geçirin’ isteğine genellikle uyulurken, bazı gruplar saat 20.30 sıralarında İstasyon Mahallesi’nde toplandı. Yaklaşık 300 kişilik grup, Kürtlerin yaşadığı Yeşilbağ Mahallesi’ne gitmek istedi. Polisin uyarısına rağmen yürüyüşte ısrar eden grup, biber gazı sıkılarak dağıtıldı. Zırhlı araçlar ve panzerli polis ekipleri olası gösterilere karşı bekletildi.

Fısıltı gazetesi işbaşında
Ancak ilçede bir yandan da ‘Diyarbakır’da Dörtyollu bir asker şehit edilmiş. Cenazesi sabah gelecek’ gibi söylentiler de yayıldı. Kulaktan kulağa yayılan bu dedikodunun gerçeği yansıtmadığı sabah saatlerinde ortaya çıktı. Bu arada işyerlerinin yanı sıra dün evlere de Türk bayrakları asıldı.

Asker ve polis, başta siyasi partiler olmak üzere hassas bölgelerle, bazı mahallelerin girişlerinde elleri tetikte beklemeyi sürdürdü.

Sağduyu çağrıları
Öğlen saatlerinde ise Doğu kökenlilerin oturduğu Mezbahane Mahallesi’nde bir gösteri yapıldı. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 600 kişi, ‘PKK halktır, halk burada ’ diye bağırdı. Gruba konuşan BDP Dörtyol İlçe Başkanı Halil Baybarız ‘sağduyu’ çağrısı yaptı:

“Yarın eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ın da aralarında bulunduğu kalabalık grup, Dörtyol’a gelecek. Biz de kendilerini kalabalık bir grupla karşılayacağız. Provokatörler iş başında. Mümkün olduğunca sokağa çıkmayacağız. Camlarımız kırılıyor, yaptırıyoruz, yeniden kırıyorlar. Özellikle geceleri bu gruplar yüzlerce kişi halinde sokaklarda geziyorlar. Ama, herkesin sağduyulu olmaya devam etmesi gerekir.”

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de dün vatandaşları ‘Terör örgütünün amacına hizmet etmemeye’ davet etti. Vali, “Aynı ilçede yan komşumuz ile yarın birbirimizin yüzüne bakabilmeliyiz, yanlış söylem ve eylemlerde bulunmamalıyız” dedi. Güvenlik önlemlerinin birkaç daha süreceğini açıklayan Vali Dörtyol’da aralarında provokatörlerin de bulunduğu 24 kişinin gözaltında olduğunu belirtti.

Dörtyol’da önceki günkü olaylar sırasında ürkütücü bir linç girişimi de yaşanmıştı. Teröristlere karşı kavşakların tutulması nedeniyle ters yöne giren otomobile ateş açılmış, biri yaralı dört kişi yaralanmıştı. Saldırıyla ilgisi olmayan Mardinli dört kişi, Emniyet Müdürlüğü’ne girişte toplanan kalabalık tarafından linç edilmek istendi, biri bıçaklanarak yaralandı. Yaralı kişi, askerlerin havaya ateş açmasının ardından iki panzer eşliğindeki ambulansla emniyetten çıkarılıp, hastaneye götürüldü.

Amanos’ta operasyon sürüyor
Dört polisin şehit edilmesinin ardından güvenlik güçlerinin Amanos Dağlarındaki operasyonları da sürüyor. Güvenlik güçlerinin sabah saatlerinde Serinyol ilçesinin kırsal kesiminde yoğunlaştığı belirtildi. Hatay’da son PKK eylemlerinin kent merkezlerinde gerçekleşmesi nedeniyle tüm ilçe ve beldelerin giriş çıkışlarında sıkı denetimler yapılırken, örgüt mensuplarının lojistik ikmal yolları da denetim altında.

“PERŞEMBE DÖRTYOL’A GİDECEĞİZ”
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün düzenlediği basın toplantısında bugün Dörtyola gideceklerini açıkladı:

“İnegöl ve Dörtyol için söylüyoruz. Sanki orada saldırıya uğrayan Kürtler vatandaş değilmiş gibi veriliyor. Bu barış dili değildir. 4 gündür çok çaba sarf ediyoruz. Orada olaylar dursun diye girişimde bulunduk. Dörtyol’da devlet yok. Fakat biz BDP olarak orada bir katliamın gerçekleşmesini de izleyecek değiliz Gülten Kışanak’la birlikte yarın sabah 6’da Diyarbakır’dan Dörtyol’a gideceğiz.

Buradan herkese çağrı yapıyoruz: Yarın hep birlikte gidelim Barış mesajımızı götürelim. Barış ve sükuneti bizler tesis edelim. Bugün de bir heyetimiz Dörtyol’u ziyaret edecek. Bundan sonra da böyle bir olayın yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz.

Benzer bir olayın yaşanması halinde halkın sahipsiz olmadığını göstereceğiz. Ateşle oynanıyor. Çocuk oyuncağı değil. Başbakan çıksın açıklasın. Bu işin sorumlusu BDP değildir. Yaşanan çatışmaların sorunlusu BDP değildir. Biz bütün iyi niyetimizle barışı gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Eğer Dörtyol’daki halk ölümlere tepki göstermek istiyorsa bunun sorumlusu AKP’dir. Ölümlerin sorumlusu AKP’dir. Hükümet bu ülkede nasıl bir tehlikeli oyun oynadığının farkına varmalıdır. Her yerde sadece 4 yılda 50 linç girişimi gerçekleşmiştir. Ve hiçbirinde Kürt olanlar etnik”kimliği başka olanlara saldırı gerçekleştirmemiştir. Eğer Türk-Kürt çatışmasına dönüşmüyorsa olaylar halkımızın duyarlılığı nedeniyledir. " (dha)