Fısıltı gazetesi iş başında!

Fısıltı gazetesi iş başında!
Fısıltı gazetesi iş başında!

Dörtyol'da yaklaşık 500 kişi, PKK lehine gösteri yaptı

Dörtyol 'trafik suçundan gözaltına alınanların' bile linçten zor kurtulduğu olayların ardından dün sakindi


HATAY - Dörtyol ilçesinde dört polisin şehit edilmesiyle başlayan, BDP ilçe binası ve bazı kahvelerin yakılıp, işyerlerinin taşlanmasıyla büyüyen, PKK’lı sanılarak trafik suçundan gözaltına alınan dört kişiyi linç girişimine kadar varan olaylar dün yerini yavaş yavaş sessizliğe bıraktı. 24 kişinin gözaltında olduğu ilçede önceki gece yürüyüş girişimleri engellendi. İlçede dün 600 kişilik Kürt grup gösteri yaparken, Hatay’a bugün BDP’li grubun ziyareti bekleniyor.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in, önceki gün ‘Akşamı evinizde ailenizle geçirin’ isteğine genellikle uyulurken, bazı gruplar saat 20.30 sıralarında İstasyon Mahallesi’nde toplandı. Yaklaşık 300 kişilik grup, Kürtlerin yaşadığı Yeşilbağ Mahallesi’ne gitmek istedi. Polisin uyarısına rağmen yürüyüşte ısrar eden grup, biber gazı sıkılarak dağıtıldı. Zırhlı araçlar ve panzerli polis ekipleri olası gösterilere karşı bekletildi.

Fısıltı gazetesi işbaşında
Ancak ilçede bir yandan da ‘Diyarbakır’da Dörtyollu bir asker şehit edilmiş. Cenazesi sabah gelecek’ gibi söylentiler de yayıldı. Kulaktan kulağa yayılan bu dedikodunun gerçeği yansıtmadığı sabah saatlerinde ortaya çıktı. Bu arada işyerlerinin yanı sıra dün evlere de Türk bayrakları asıldı.

Asker ve polis, başta siyasi partiler olmak üzere hassas bölgelerle, bazı mahallelerin girişlerinde elleri tetikte beklemeyi sürdürdü.

Sağduyu çağrıları
Öğlen saatlerinde ise Doğu kökenlilerin oturduğu Mezbahane Mahallesi’nde bir gösteri yapıldı. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 600 kişi, ‘PKK halktır, halk burada ’ diye bağırdı. Gruba konuşan BDP Dörtyol İlçe Başkanı Halil Baybarız ‘sağduyu’ çağrısı yaptı:

“Yarın eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ın da aralarında bulunduğu kalabalık grup, Dörtyol’a gelecek. Biz de kendilerini kalabalık bir grupla karşılayacağız. Provokatörler iş başında. Mümkün olduğunca sokağa çıkmayacağız. Camlarımız kırılıyor, yaptırıyoruz, yeniden kırıyorlar. Özellikle geceleri bu gruplar yüzlerce kişi halinde sokaklarda geziyorlar. Ama, herkesin sağduyulu olmaya devam etmesi gerekir.”

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de dün vatandaşları ‘Terör örgütünün amacına hizmet etmemeye’ davet etti. Vali, “Aynı ilçede yan komşumuz ile yarın birbirimizin yüzüne bakabilmeliyiz, yanlış söylem ve eylemlerde bulunmamalıyız” dedi. Güvenlik önlemlerinin birkaç daha süreceğini açıklayan Vali Dörtyol’da aralarında provokatörlerin de bulunduğu 24 kişinin gözaltında olduğunu belirtti.

Dörtyol’da önceki günkü olaylar sırasında ürkütücü bir linç girişimi de yaşanmıştı. Teröristlere karşı kavşakların tutulması nedeniyle ters yöne giren otomobile ateş açılmış, biri yaralı dört kişi yaralanmıştı. Saldırıyla ilgisi olmayan Mardinli dört kişi, Emniyet Müdürlüğü’ne girişte toplanan kalabalık tarafından linç edilmek istendi, biri bıçaklanarak yaralandı. Yaralı kişi, askerlerin havaya ateş açmasının ardından iki panzer eşliğindeki ambulansla emniyetten çıkarılıp, hastaneye götürüldü.

Amanos’ta operasyon sürüyor
Dört polisin şehit edilmesinin ardından güvenlik güçlerinin Amanos Dağlarındaki operasyonları da sürüyor. Güvenlik güçlerinin sabah saatlerinde Serinyol ilçesinin kırsal kesiminde yoğunlaştığı belirtildi. Hatay’da son PKK eylemlerinin kent merkezlerinde gerçekleşmesi nedeniyle tüm ilçe ve beldelerin giriş çıkışlarında sıkı denetimler yapılırken, örgüt mensuplarının lojistik ikmal yolları da denetim altında.

“PERŞEMBE DÖRTYOL’A GİDECEĞİZ”
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün düzenlediği basın toplantısında bugün Dörtyola gideceklerini açıkladı:

“İnegöl ve Dörtyol için söylüyoruz. Sanki orada saldırıya uğrayan Kürtler vatandaş değilmiş gibi veriliyor. Bu barış dili değildir. 4 gündür çok çaba sarf ediyoruz. Orada olaylar dursun diye girişimde bulunduk. Dörtyol’da devlet yok. Fakat biz BDP olarak orada bir katliamın gerçekleşmesini de izleyecek değiliz Gülten Kışanak’la birlikte yarın sabah 6’da Diyarbakır’dan Dörtyol’a gideceğiz.

Buradan herkese çağrı yapıyoruz: Yarın hep birlikte gidelim Barış mesajımızı götürelim. Barış ve sükuneti bizler tesis edelim. Bugün de bir heyetimiz Dörtyol’u ziyaret edecek. Bundan sonra da böyle bir olayın yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz.

Benzer bir olayın yaşanması halinde halkın sahipsiz olmadığını göstereceğiz. Ateşle oynanıyor. Çocuk oyuncağı değil. Başbakan çıksın açıklasın. Bu işin sorumlusu BDP değildir. Yaşanan çatışmaların sorunlusu BDP değildir. Biz bütün iyi niyetimizle barışı gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Eğer Dörtyol’daki halk ölümlere tepki göstermek istiyorsa bunun sorumlusu AKP’dir. Ölümlerin sorumlusu AKP’dir. Hükümet bu ülkede nasıl bir tehlikeli oyun oynadığının farkına varmalıdır. Her yerde sadece 4 yılda 50 linç girişimi gerçekleşmiştir. Ve hiçbirinde Kürt olanlar etnik”kimliği başka olanlara saldırı gerçekleştirmemiştir. Eğer Türk-Kürt çatışmasına dönüşmüyorsa olaylar halkımızın duyarlılığı nedeniyledir. " (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1010654101065410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ırkçıların hislerine tercüman oldunuz - isticvap

  Ayşe hanım taaa Hollanda'lardan ırkçıların hislerine tercüman oldunuz tebrik ederim.Hollanda gibi bir ülkede ırkçıların ayak sesleri geliyor. Bir gün bir türkiye'li de orada suç işlerse emin olun Hollanda devleti inegöl'de olan olaylara müsamaha göstermez, kimseyi mağdur etmez.Muhtemelen buradaki gibi oradada karakol basmayı düşünen neo naziler vardır, türk mahallelerine saldırmayı düşünenler vardır. Orada demokrasinin nimetlerini yaşayıp ülkenizde yaşananlara ırkçı teraneler ile yanıt vermeyi size yakıştıramadım. Bizim insanımız bu işte, Avrupaya gidip kendi çıkarı için Sol partilere oy verir, ülkesine gelir faşist partilere oy verir.

  Ayşe Hanım Hollanda'da altı kuru: davul sesi de oraya romantik varıyor!!!! - ozguryldrm0

  Kürtlerin sizden medet ummaları zaten hata!!!Aslında normal şartlar altında kürtlerin savaş demeleri gerekiyor. Ancak kürtler barış diyor. Biraz yüzünüz kızarsın!!!!

  Bölücü ? - aynur benli

  Yasadiklari onca ayrimciliga ragmen kürtlerin ne kadari BDP ye oy veriyor ? AKP sadece birazcik sahiplendi kurt halkini ve guneydogu'daki oylari toplamadi mi ? Hala ne diye butun kurtleri bolucu diye suçluyorsunuz ki ? Ortada degil mi çok buyuk bir kisminin sadece "yasamak" istedigi. Savastan cikari olan (turk olsun kurt olsun) gruplarin oyununa gelmek aptallik.

  EVET AYŞE HANIM IRKÇI BEYNİNLE BARIŞ DİLİNİ ANLAMAN MÜMKÜN DEĞİL AMA ÖYLE... - AHVAL

  Daha önce emperyalizme karşı birlikte savaştığınız, bu ülkenin birliğini birlikte sağladığınız halka düşman kesilip bölücü ilan ettiğiniz sürece barış dilini kullanamaz kimse... Bu kin ve nefretiniz size sadece asker cenazeleri ve kahrolsun pkk yaygaralarını armağan edecektir...

  Baris diliymis... - Ayse-hollanda

  Cok gulunc gercekten bu iki kelimeyi BDP Genel baskaninin agzindan duymak ne kadar inandirici bilemem, ama 4 polisin aracinda katledilmesini boyle savunmalarla mesrulastirmakmi istiyorlar. Olen polislerimiz icin varmi bi ifade?... yokkkk.. PKK halktir diyen bir zihniyete ne kadar musamaha gosterirki bu millet? bile bile provokasyon degilmidir bu? Boyle bir cinayetten sonra halkin tepkisiz kalmasinimi bekliorlardiki acaba? sonrada madur rolune burunmek, kendilerini madur olarak gostermek ne kadar inandirici ki dersiniz... 600 kisinin karakolun onune gelip tutuklulari almak istemeleri... Kabul edilmesi gereken bir sey var bu ulkede... PKK ya kesinlikle musamaha gostermez bu millet... yaptiklari siddet ve terorle bir yerlere varacaklarini saniyorlarsa yaniliyorlar, yol bu degil... Bu ulkede yasayan her vatandas, ulkesini seven her vatandas, sistemin carpikliklarina ragmen, yonetimin eksikliklerine ragmen bu ulkeyi iki teroristin saldirisina kurban etmez. Siddetle hicbiryere varilmiyacagini bilmiyorlarmi, ogretmemislermi bunlara... amac sadece zarar vermek, yok etmek nefret tohumlari acmaksa soylencek bisey yok, ama boyle barisa araci olunmaz. Kimsede, baris olacak diye, 4 polisin oldurulmesini basi onde kabullenemez..Ayrica o bolgede kurt-turk ayrimi yapilmiyor, yapilan ayrim PKK yandaslarinadir. PKK ya yandaslik yapacaksan, sonuclarinada katlanacaksin...

  KIMIN POLISI - yalanci dunya

  Sira Kurtlere gelince biber gazi, jop, tekme tokat, panzer kullanilir daitilir ama polis 5 gundur linccileri dagitamiyor. Sirtlarini sivazliyor, yapma kocum diyor!?

  Ulkuculer mi yapiyor bu olaylarin? - vayadam

  Uzaktan bakinca muhtemelen bu siyasi harekete yakin kisilerin, odaklarin rol oynadigini gormek mumkundur. Ama siz tutup 'pkk halktir' diyorsaniz, bu is artik uc Turk milliyetcilerinin saldirganligi filan degil, siradan vatandasin bogazina kadar gelmesidir. Canini kaybeden polis memurlari icin hic bir kinama yayinlamayan BDP ise PKK yaninda etkisiz bir parti oldugunu zaten artik ispatlamistir.