Fitil bir yıl önce ateşlendi

Alaattin Çakıcı, Haluk Kırcı ve Sedat Şahin'in avukatlığını yapan Atalay Cebesoy'un önceki gün öldürülmesinin ardından gözler, sokaklara taşan bir mafya hesaplaşması ihtimaline çevrildi.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı, Haluk Kırcı ve Sedat Şahin'in avukatlığını yapan Atalay Cebesoy'un önceki gün öldürülmesinin ardından gözler, sokaklara taşan bir mafya hesaplaşması ihtimaline çevrildi. Soruşturmalar bu yönde sürerken, bugüne kadar gelinen süreçte yaşananlar, belgelere yansıyanlar yeraltı dünyasındaki gerilimin geçen yıla dayandığını gösteriyor.
İddialara göre, Sedat Şahin ile Hüseyin Saral arasındaki ilk sıcak temas geçen yıl Kadıköy'de yaşandı. Şahin'in sağ kolu Zekeriya Kocaman, Kadıköy'de Hüseyin Saral tarafından korunan bir işyeri sahibinden haraç istedi. 'Tahsilat günü' çıkan çatışmada Kocaman yaralanıp felç oldu. Yeraltında 'intikam' hesabı başladı.
Saral İtalya'da vuruldu
Başta 'çete kurmak', birçok suçtan yargılanan Saral, İtalya'ya kaçmıştı. 2005'in ocakında Saral'ın İtalya'da sokak ortasında öldürüldüğü haberi geldi. Cenazesi Atatürk Havalimanı'na getirilirken yüksek sesle edilen intikam yeminleri, Saral'ın adamlarının gözündeki zanlıyı işaret ediyordu: Sedat Şahin.
Bu arada polis Şahin grubuna yönelik operasyon başlattı. Şahin ve iki adamı, şubat ayında Bakırköy'de yakalanıp tutuklandı. Gözaltılar devam ederken İtalya polisi de Saral cinayetiyle ilgili bilgileri İstanbul polisine gönderdi.
Buna göre, Sedat Şahin ile Oktay Öztürk ve Gökhan Hınç, cinayet günü İtalya'daydı. Çetenin silahlarını gizlediği Ataköy'de bir bodrum katındaki çuval içinde bulunan kar maskesi ve iki adet peruk incelemeye alındı. Hınç ve Öztürk'ün DNA'larıyla peruklardaki kepeklerden alınan DNA'lar birbirini tuttu. Ayrıca yine elde edilen bilgilere göre, Şahin'i İtalya'da karşılayan Saral'ın bacanağı Mehmet Ali Büyüksarıoğul'du.
Şifre: Sigarayı bıraktım
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Şahin'le birlikte 53 kişi hakkında dava açtı. Suçlamalar arasında Saral'ın öldürülmesi de vardı. İddianameye göre, Şahin ve adamları Saral'ı öldürmek için sahte pasaportla İtalya'ya gitti, cinayetten beş gün sonra da Bodrum'a döndü. Şahin kendisini arayanlara "Buraya sigara terapisi uygulamaya geldim. Sigarayı bıraktırdım" diyordu. 'Sigarayı bıraktırmak' şifreydi ve birinin öldürüldüğü anlamına geliyordu.
Ancak Şahin, 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada bu iddiaları reddetti. Saral'ın Dev-Yol'dan iki kişiyi öldürdüğünü, PKK'nın da altınlarını çaldığını söylerek, başka adresleri gösterdi. Saral'ı öldürse bunu polise değil, ama Saral'ın yakınlarına söyleyeceğini anlattı. Duruşmanın olduğu 9 Eylül'de ilginç bir olay daha yaşandı. Saral'ın öldürülmesi olayına adı karışan kardeş Vedat Şahin, Belçika'da içinde bulunduğu Mercedes kırmızı ışıkta geçince Brüksel polisince yakalandı.
Bir operasyon daha
22 Eylül'de 'umut davası' sanığı Muzaffer Dağdeviren Vatan Caddesi'nde öldürüldü. Saldırının Saral grubuyla ilgili olduğu iddiaları ortaya atıldı. Çünkü Dağdeviren, polis kayıtlarında Şahin'in adamı olarak görülüyordu. Bu arada Haliç Köprüsü'nde durdurulan bir otomobilin içinden Kalaşnikof, tabanca, el bombası, uzun namlulu silah çıktı. İddiaya göre amaç, o gün Dağdeviren için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Şahin grubu üyelerine saldırıydı.
Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nün yürüttüğü başka bir operasyonda ise Saral'ın 13 adamı yakalandı. Aramalarda silahlarla birlikte Şahin grubundan yedi kişinin fotoğrafı bulundu.
Ve bundan yaklaşık bir hafta sonra, önceki gün Şahin'in ve aynı zamanda Dağdeviren'in avukatı Atalay Cebesoy, bürosunda uğradığı silahlı saldırıda öldü. Aynı gün, biri Şahin davası sanığı üç kişi de bir kafede vuruldu.


    http://www.radikal.com.tr/7588217588210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.