Fizik biliminin büyük kaybı

Türkiye, önemli bir bilim adamını trafik 'kazası'na kurban verdi. Ehliyetsiz sürücünün kullandığı aracın altında kalan Prof. Dr. Ordal Demokan, Türkiye'nin yetiştirdiği ender fizikçilerden biriydi.

ANKARA - Türkiye, önemli bir bilim adamını trafik 'kazası'na kurban verdi. Ehliyetsiz sürücünün kullandığı aracın altında kalan Prof. Dr. Ordal Demokan, Türkiye'nin yetiştirdiği ender fizikçilerden biriydi.
Prof. Ordal Demokan, 29 Ekim Cuma akşamı, Ümitköy'de eşi Nur Demokan ve kızı Alev Demokan'la birlikte gittiği restorandan çıktıktan sonra yolun karşısına geçerken 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücü E.B.Ş.'nin kullandığı aracın altında kaldı. Sürücü, kazadan sonra kaçarken vücudunda çok sayıda kırık bulunan ve kafatası çatlayan Demokan, Atatürk Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak müdahalelere karşın kurtarılamayarak 58 yaşında hayata veda etti.
Daha sonra polise teslim olan E.B.Ş. ise 18 yaşından küçük olduğu için ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
ODTÜ'de hüzünlü veda
Demokan için dün görev yaptığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde cenaze töreni düzenlendi. Törende konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Demokan'ı erken kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Demokan'ın yaptığı çalışmaları anlatan Akbulut, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.
Törenin ardından, Demokan'ın cenazesi Kocatepe Camii'ne getirildi. Demokan, burada öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra, Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
ODTÜ'ye adanmış bir ömür
ODTÜ'den mezun olan ve akademik hayatının büyük bölümünü bu üniversitede geçiren Ordal Demokan, Iowa Üniversitesi'nde de araştırma asistanlığı ve öğretim üyeliği yaptı. 1988 yılında profesör olan Demokan, 1978-1979 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Plazma ve Laser Grubu Başkanlığı yaptı. Demokan, 1979-1981 yılları arasında Batı Almanya Jülich Nükleer Araştırma Merkezi'nde misafir araştırmacı oldu. Bir süre Gazi Üniversitesi'nde de görev alan Demokan, 1984 yılından bu yana ODTÜ'de hizmet veriyordu. Çok sayıda bilimsel makalesi bulunan Demokan iki çocuk babasıydı.