Fizik, kimya, biyoloji neşesi

Fizik, kimya, biyoloji neşesi
Fizik, kimya, biyoloji neşesi

Elektrik ve uçaklar. Onlarsız bir hayat düşünmek zor. Nasıl olup iş gördükleriyse, Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü için sır. Bilim Müzesi?ne gelenler bu sırları deneyerek öğreniyor.

Özel BJK Koleji Bilim Müzesi dün açıldı. Müzeye gelenler bilimi, oyun ve deneylerle kavrayacak
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Uçakları havada tutan güç nedir, biliyor musunuz? Eğer BJK Kampüsü’ndeki Bilim Müzesi’ne gitmiş olsaydınız, bu güce gözlerinizle şahit olacaktınız.
Uçaklar, kanat yüzeyinde yaratılan alt ve üst yüzeyinde yaratılan basınç farkı sayesinde havalanıyor. Müzede hava üfleyen bir düzeneğin üzerinde uçan top, bu ‘basit’ ilkeyi herkesin anlayabileceği şekilde gösteriyor. 
Özel BJK Koleji Bilim Müzesi dün okulun 3. Levent’teki kampüsünde açıldı. Törene BJK Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Teknik Direktör Mustafa Denizli ve futbolcular katıldı. Açılış öncesi BJK’nin kazandığı Türkiye Kupası okula getirilerek öğrencilerle paylaşıldı.
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın öncülüğündeki bilim müzelerinin ilki Bahçeşehir Koleji’nde, ikincisi Karşıyaka Belediyesi işbirliğiyle İzmir’de açılmıştı. BJK’deki üçüncüsü oldu.
Müze matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi birçok öğrencinin korkulu rüyası olan temel bilim derslerinde öğretilenlerin aslında ne o kadar sıkıcı ne de o kadar zor olmadığının kanıtı. İmkânlar: İnteraktif öğrenme istasyonları, deney düzenekleri, video film gösterim odası, kimi zaman bir bilgisayar oyunu, kimi zaman ahşap oyuncaklar, mekanik ve elektronik düzenekler.
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel “Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin kampüsünde açılan ilk müzeyin bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından 15 bin kişi ziyaret etti. Bilime gösterilen bu ilgi karşısında bilim müzesi açma çalışmalarına hız verdik. Üçüncü müzemizi BJK Koloji’nde açıyoruz. Bu müzeyle 7’den 70’e her yaştan insana bilimi sevdirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Özel BJK Koleji Müdürü Naime Demirbaş, öğrencilerin müze sayesinde bilimsel olayları daha kolay kavarayabileceğini belirterek, “Çocuklar karmaşık konuları yaşayarak öğrenecek” dedi.     
3. Levent’teki müze, öğrencilerin yanı sıra halka da açık. Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müze, 1 Eylül’e kadar ücretsiz gezilebilecek.