'Fizik problemi gibi' ölümde bir tutuklama

'Fizik problemi gibi' ölümde bir tutuklama
'Fizik problemi gibi' ölümde bir tutuklama
Siirt'te boşanma davası sürerken Tillo Kalesi'ndeki uçurumun dibinde cesedi bulunan öğretmen Esin Güneş ile ilgili davada, 3 yıl sonunda şüpheli eş Güven Güneş tutuklandı.

Özel güvenlik görevlisi Güven Güneş ile sınıf öğretmeni Esin Güneş, 2008 yılında evlendi. Esin Güneş, iki yıl sonra ‘şiddet’ gerekçesiyle boşanma davası açtı. Dava sürerken Esin Güneş, eşi ve eşinin arkadaşı taksici Beşir Üzüm ile gittiği ‘piknik’ sonrası 100 metrelik uçurumda ölü bulundu.
Güven Güneş ‘eşi hava alsın diye gezmeye çıktıklarını ve bu sırada ayağı takılarak düştüğünü’ öne sürünce ‘kaza’ denilerek kapatılan dosya genç öğretmenin ailesinin itirazı ve kendi imkânlarıyla topladıkları delillerle yeniden açıldı.
Olay yerinde yapılan keşifte, Esin Güneş’in kendiliğinden değil itme, itilme ya da bir dış kuvvete maruz kalarak düşmüş olabileceği kanaatine varıldı. Dosya, Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’ne gönderildi.
İhtisas Dairesi ise “Mevcut bilgi, belge ve bilirkişi raporları ışığında düşme mi, itilme mi olduğunu tespit etmek mümkün değil” diyerek Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’nden ayrıntılı rapor istedi.

Ağırlaştırılmış müebbet
Dün esas hakkında mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Ali Akın Doğuşlu, “Sanığın boşanmak isteyen eşini öldürmekle tehdit edip ’Bizde ölüm olur boşanma olmaz’ dediği sabittir. Maktulün kaledeki son kameriyeden 120 metre uzak, uçurumun dibindeki bir kayaya götürülmesi maksatlı olarak görülmektedir” dedi. ‘Kasten, tasarlayarak öldürmek’le suçlanan Güneş tutuklandı, diğer sanık Üzüm için ise ’yurtdışına çıkış yasağı’ getirildi. Savcı her iki sanık için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Davayı platform da takip ediyor

Öğretmen Esin Güneş’in annesi Fahriye Işık (üstte), damadı Güven Güneş’in tutuklanmasına sevinip gözyaşları döktü. Mahkemenin verdiği karara saygı duyduğunu belirten anne Işık, “Adalet yerine buldu” derken duruşmayı izleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklama yapan Gökçe Su Özgür de “Zaten bir kadının şiddet gördüğü kocasının arkadaşıyla beraber bir uçurumun kenarında bulunması normal bir şey değildir. Türkiye ’de günde ortalama 5 kadın öldürülüyor ve kadınların en çok öldürülme sebeplerinden biri kendi hayatlarına dair karar almak istemeleri. Boşanmak ve artık şiddet görmek istememek bunlardan biri” diye konuştu.