Flamingolar turist getirecek

Milas'ın flamingo cenneti Boğaziçi Köyü'nün cazibesini artıracak büyük bir proje yürütülüyor. Köye sahil bandı, yürüyüş yolları, sosyal tesisler, Tuzla Sulak Alanı'na gözcü kuleleri ve gözlem alanları yapılacak.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Milas'ın flamingo cenneti Boğaziçi Köyü'nün cazibesini artıracak büyük bir proje yürütülüyor. Köye sahil bandı, yürüyüş yolları, sosyal tesisler, Tuzla Sulak Alanı'na gözcü kuleleri ve gözlem alanları yapılacak. Proje bitince bölgeye gelen turist sayısının 10 kat artması bekleniyor.
3 yılda bitecek
Muhtarlık ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle hazırlanan 'Boğaziçi ve Tuzla Sulak Alanı Koruma ve Güzelleştirme Projesi' dün bir toplantıyla tanıtıldı. Köydeki toplantıya, Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, kaymakam Hulusi Doğan, çevreciler, sanatçılar ve halk katıldı. 3 yılda tamamlanacak olan proje, 2 milyon YTL'ye mal olacak.
Flamingoların göç yolu üzerindeki Tuzla Sulak Alanı, balık restoranları ve bozulmamış doğasıyla bilinen Boğaziçi Köyü'nün Muhtarı Muharrem Akyürek, projeyi tanıttı. Akyürek, şu bilgileri verdi:
"Flamingo ve pelikanlarla birlikte yaşayan 140 tür kuş ve onlarca balık çeşidi yöremizi dünyanın en değerli doğal parkı yaptı. Bölgenin tanıtımı için üç etaplı proje geliştirdik. İlk etapta, bir yılda 48 bin YTL harcayarak 6 km.'lik sahil şeridini düzenledik. Sırada 24 km.' lik sulak alan ve çevresi var. Üçüncü etapta, gözcü ve gözlem kuleleriyle sosyal tesisler yapılacak."
Muğla Valisi Hüseyin Aksoy da, "Köylülerin projesini destekleyeceğiz. Proje bitince binlerce turist yağacak. Boğaziçi örnek köy olacak" dedi. Aksoy, bölgedeki Karya ve Bizanslılar dönemine ait tarihi eserlerin de gün ışığına çıkarılması amacıyla yapılacak restorasyon çalışmaları için ikinci bir kültür projesi hazırlanacağını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7355387355380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.