Flaş iddia: Suriye Türkiye'nin insansız hava aracını düşürdü

Flaş iddia: Suriye Türkiye'nin insansız hava aracını düşürdü
Flaş iddia: Suriye Türkiye'nin insansız hava aracını düşürdü
Suriye ordusunun, Türkiye'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü öne sürüldü. Türk askeri kaynaklar, söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

RADİKAL - Rus resmi haber ajansı Sputnik'in iddiasına göre, Suriyeli askeri bir yetkili, Suriye ordusunun dün Halep yakınlarında bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü söyledi.

İHA'nın Türkiye 'ye ait olduğu iddiası ise Suriye gazetesi El Vatan'dan geldi.

Sputnik'e göre, El Vatan, "askeri yetkililerin yaptıkları inceleme sonucunda İHA'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğunu saptadıklarını" öne sürdü.

Haberde, "keşif uçuşu" yapan İHA'nın Halep bölgesindeki "Suriye ordu güçlerinin pozisyonlarıyla ilgili istihbarat topladığı" ve "bu bilgileri daha sonra Suriyeli muhaliflere ileteceği" iddiası yer aldı.

Hürriyet.com.tr'de yer alan habere göre;  Türk askeri kaynaklar, söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

İncirlik'ten kalkan İHA Suriye'de düşürüldü

GEÇEN HAFTA ABD İHA'SINI DÜŞÜRDÜ

Suriye ordusu, geçen hafta da bir Amerikan İHA'sının düşürüldüğünü duyurmuştu. ABD'nin Kasım 2011'de Türkiye'nin verdiği izinle Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne yerleştirdiği dört adet ‘Predatör' tipi İHA'dan birinin, 17 Mart'ta Lazkiye'nin kuzeyindeki Bin Hadi bölgesinde Suriye ordusu tarafından düşürüldüğü iddia edilmişti.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ‘Suriye hava savunması, düşman ABD keşif uçağını kuzey Lazkiye'de düşürdü' iddiasında bulunurken, devlet televizyonunda İHA'nın vurulma anının ve enkazının görüntüleri yayınlanmıştı. Türk askeri kaynaklar da, düşen ABD'ye ait Predatör'ün İncirlik'ten silahsız olarak kalktığını doğrulamıştı. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/132158413215843

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yanlış suriye politikası - user1002376

  Suriye politikası başından beri yanlış ilerlemektedir. Yöneticilerimizin artık ayaklarının yere basması gerek. İha düşmemişte olabilir ama be farkeder adamlar ikisavaş uçağımızı düşürdüler.

  Çok yanlış bir haber - ALP ER

  Bizi dış basından haberlerle bilgilendiriyor olmanız tamamen paralel olduğunuzun göstergesi. Gerek ülkemizin itibarının geldiği nokta konusunda gerekse özgür Suriye ordusunun yaptıkları konusunda ( örnekler sınırsız sayıda çoğaltılabilir ) bizim dış basının ne dediğine değil AKP nin neyi duymamızı istediğine kulak vermeliyiz. Lütfen paralel gibi davranmayın

  Kim inanacak bunlara merak ediyorum... - hllcvl

  Yukarda işler ne zaman içinden çıkılamayacak derecede bozulsa nedense hep biyerlerde ani gelişmeler oluyor bu memlekette... Durup dururken Suriye ne diye İHA mızı düşürür acaba??? (!) Vay yaramazlar vayyyy..... :)