Florya'da tahliye açmazı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin
Florya Sosyal Tesisleri'nde barınan, 86'sı hak sahibi olmayan 125 depremzede aile...
Haber: SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin
Florya Sosyal Tesisleri'nde barınan, 86'sı hak sahibi olmayan 125 depremzede aile, valilik kararıyla tahliye ediliyor. 42 aile ise kalıcı konutlar tamamlanıncaya kadar kalmaya devam edecek.
Yetkililer, hak sahibi olmayan depremzedeleri
iki yıldır tahliye edememekten yakınırken, depremzedeler de 'Nereye gidelim?' çaresizliği içinde bulunuyor.
Bağcılar'da depremde yıkılan kira evinde eşini ve kızını kaybettikten sonra, Florya Sosyal Tesisleri Marmara Motelleri'ne yerleştirilen Hatice Keleşoğlu, "Kaldığım konutun tahliye edilmesi gerektiğine dair kâğıt, bir hafta önce elime geçti. Haklarını yemeyeyim, devlet dokuz ay bize yemek verdi, iki yıldır da burada kalıyoruz. Şimdi çıkın diyorlar. Ama nereye gideyim. Aklım durdu, çözüm bulamıyorum" diyor.
Saliha Urkaç ise, "Eşimin emeklilik ikramiyesiyle Avcılar'da aldığımız ev ağır hasar gördü. Kredi için başvurduk, binanın
imar izni yokmuş. İmar izni yoksa bile, biz o evin her türlü vergisini öderken belediye bir şey demiyordu" diye yakınıyor.
Meryem Çılgın da Güngören'de kirada kaldığı evin ağır hasar sonucu hayatı tamamen değişenlerden biri. Çılgın, tahliye kararı için, "Buraya yerleştirdiler Allah razı olsun, ama huzur vermediler. Üç-beş ayda bir 'Çıkın' diyorlar. Çıkalım ama para yok. Elişi yapıp satıyorum. Kocam Antalya'ya iş aramaya gitti, inşallah bulur" diyor.