Fok Badem'in Gökova tatili sona erdi...

Fok Badem'in Gökova tatili sona erdi...
Fok Badem'in Gökova tatili sona erdi...

Çökertme?de iskelede uyurken yakalanan Badem, özel kafesi içinde Karacasöğüt?teki yüzer havuzuna götürüldü. FOTOĞRAF: MUSTAFA SARIİPEK / DHA

Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Marmaris Karacasöğüt’te tutulduğu kafesi parçalayarak kaçan Akdeniz foku Badem’in firarı kısa sürdü. Badem, Çökertme sahilinde bir iskelede uyurken ‘enselenip’ denizyoluyla yeniden kafesine götürüldü.
12 gün önce kaçan Badem, bir süre Milas’ın Ören sahillerinde dolaştıktan sonra Çökertme’ye geçmişti.
Sualtı Araştırmalar Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Üyesi Zafer Kızılkaya ve beraberindeki üç kişi tarafından yakalanan Badem’in yeniden kaçmaması için sıkı önlemler alınacak.
SAD-AFAG üyesi Ozan Veryeri operasyonun saatler sürdüğünü anlattı: “Gökova’da Mazı Koyu’na gittiğini saptadık. (Önceki gün) acil olarak bölgeye gittik. Badem insanlarla oynuyordu. Yakalamak için uğraştık ama bazı şeyleri çok önce hisseden bir hayvan olduğu için bize yanaşmadı. Bir tekneye çıktı uyurken ağ ile yakalamaya çalıştık, ama çevredekiler gürültü yapınca kaçtı.  Gittiği yönü saptadık. Çökertme’de saatler süren çalışmanın ardından ağ sistemiyle Badem’i bir botun üzerinde uyurken yakaladık. Badem’i ergenlik yaşına, yani gelecek kasım ayına kadar Karacasöğüt’teki kafesinde tutmak zorundayız. Ergenliğe ulaştıktan sonra da çiftleşmesi için doğal yaşama salınacak.”

Mustafa Koç: Yeni merkez için başvurduk
Badem’ın bakımına sponsor olunca ‘Badem’in manevi babası’ diye anılan işadamı Mustafa Koç da gelişmeleri yakından izliyor. Koç, SAD-AFAG yetkilileri aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Badem’le ilgili gelişmeleri kaygıyla izliyorum. Karacasöğüt’te halen Badem için hazırlanan havuzun bulunduğu yerde, tüm deniz memelileriyle ilgili bir rehabilitasyon merkezinin kurulması için Çevre Bakanlığı’na başvuruldu. Cevap  bekliyoruz. Bu sayede Badem’in kaçamayacağı tarzda bir büyük kafes yaptırmak mümkün olacak. Hem Badem kurtulacak ve hem merkezde bilimsel çalışmalar yapılabilecek” dedi.