Fok Badem'in sol gözü kapandı

Fok Badem'in sol gözü kapandı
Fok Badem'in sol gözü kapandı

Kürekle dövüldüğü iddia edilen Badem dün Datça Palamutbükü?nde bir tekneye çıkarak uyukladı. FOTOĞRAF: MEHMET ÇİL / DHA

MUĞLA - Rehabilite edildikten sonra doğaya salıverilen Badem’in kürekle dövüldüğü, üzerine ateş açıldığı iddia edildi. Son olarak Datça Palamutbükü’nde görülen Badem’in sol gözü de tamamen kapandı. Badem’i ‘uzaktan’ muayene eden Veteriner Hekim Ahmet Arıcıoğlu, “Burnunda ve gözünde  darbe izi var. Sol gözünden sürekli yaş akıyor. Tedavi gerekiyor” dedi.
Badem’in başına gelenlerle ilgili rivayetler var. Datçalı balıkçı Sait Yorulmaz “Bodrumlu bir balıkçıdan duydum. Çökertme’de bir balıkçı ağları parçalıyor diye Badem’i kürekle dövmüş” diye konuştu. Badem’in ağlara zarar verdiğini söyleyen balıkçı Davut Kıbrıslı ise “Biz de mağduruz” diyor: “Badem hem balıkçıya hem denize giren insanlara zarar veriyor. Ören’de Badem’e av tüfeği ile ateş edildiğini duydum. Ancak vuramamışlar. Yetkililerin Badem’i yeniden koruma altına almasını istiyoruz.” 
Sualtı Araştırma Derneği (SAD) Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Kızılkaya ise Badem’in kürekle dövülmüş olabileceğine ihtimal vermiyor: “Badem her hafta özel veterineri tarafından kontrolden geçiriliyor. Başındaki çizikler ve darbeler eski, neredeyse bir yıllık. Eğer kürekle dövülmüş olsa kesinlikle tekneye çıkmazdı. Badem’i tekrar kontrolden geçireceğiz.” (dha)