Formula G heyecanı

Saguar, Günebakan, Arıba, Körfez Yıldızı... Onlar ülkenin güneş enerjisiyle çalışan ve 'Formula G'de kapışacak ilk otomobilleri... TÜBİTAK Bilim Teknik dergisinin İstanbul Park'ta 30 Ağustos'ta düzenleyeceği yarışta 15 üniversite ve bir de lise takımı kozlarını paylaşacak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL- İstanbul Grand Prix'sinden bir hafta sonra 30 Ağustos'ta
İstanbul Park, bu kez de Formula G'ye ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin ilk güneş arabaları, 15 üniversite ve bir de lise takımı tarafından üretildi. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yayımlanan Bilim ve Teknik Dergisi'nin düzenlediği yarışmaya takımlar 1.5 senedir hazırlanıyor ve hepsi de birbirinden iddialı.
Normalde 5.3 kilometre olan pistin 4 kilometrelik bölümünde yarışacak güneş arabaları, 20 tur atarak 80 kilometre yol yapacak. Yarışı Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan 70 hakem gözetleyecek. Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürbilek, "Enerji deyince herkesin aklına benzin gelir. Otomobil de popüler kullanım aracı olduğu
için projenin sonunda herkesin ilgisini çekmesi için yarış düşündük" diyor.
Ferrari fabrikasına yolculuk
Formula G'nin sonunda birinci ekip 10 bin, ikinci 7 bin 500, üçüncü ise 5 bin YTL ödül kazanacak. 'Yerli malzeme' katkısının en fazla olduğu arabaya da 5 bin YTL'lik 'Yerli Katkı Ödülü' verilecek. Bir de yaratıcılık ve yeniliklere göre 'TOFAŞ Özel Ödülü' verilecek. Ödülü kazanan ekip, İtalya'da Ferrari'nin fabrikasını gezme şansına sahip olacak. Bu yıl bir ilk olan Formula G, önümüzdeki yıl uluslararası olacak. İstanbullular Formula G'yi ücretsiz izleme şansına sahip. Yarış günü Taksim AKM önünden ve Kadıköy'de Karaköy Vapur İskelesi'nden İstanbul Park'a ücretsiz otobüsler kalkacak.
İşte adaylar ve iddiaları
Bilimsel eğitimi ürüne dönüştüren öğrenciler iddialı. Takımlar internette arabalarını tanıtıyor, organizasyonlarla İstanbul Park'a seyirci götürmeyi amaçlıyor. Ankara Üniversitesi öğrencileri Fatih Ekspresi'ne binerek İstanbul'a gelecek. İstanbul Teknik Üniversitesi piste servis kaldıracak. Kayıt yaptıran ilk 250 kişiye ekibin ürettiği arabanın tişörtü hediye edilecek. Yarışa katılan takımlardan bazıları şöyle:
Kocaeli Üniversitesi yarışa iki takımla katılıyor. 'Ceryan' adındaki ilk takım, güneş panelleri ve aküler hariç Körfez Yıldızı adını verdikleri arabalarının bütün techizatını kendileri yaptı. 'Yerli Katkı Ödülü'ne talipler. Körfez Yıldızı'nın hızı 60 kilometre.
Üniversitenin ikinci takımı ise mekatronik mühendisliği öğrencilerinden oluşuyor. 15 kişilik takımdan Şerif Günay, "Maksimum hızımız 70 kilometre. Aracı 2.5 ayda yaptık. Tasarımı bize ait. Motorun kontrol ünitesi ve güneş pilleri yurtdışından, diğer tüm parçalar burada üretildi. Hızı 100 kilometreye çıkıyor. Tofaş özel ödülüne talibiz. Arabaya dijital gösterge koyduk. Harita üzerinde aracın yerini gösteriyor" diyor.
Onlar hep sustu
Yarışın en küçük yaş ortalamasına sahip takımı ACI (İzmir Amerikan Lisesi). Yarışma içindeki tek lise olan ACI, 80 kilometre hızla giden 200 kilo ağırlığında bir araç yaptı. 17 yaşındaki Canberk Şenolsun, arabalarının rüzgâr sürtünmesinin sıfır olduğunu ve bu özelliğiyle tüm diğer takımlardan önde olduklarını söylüyor: "Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir'den bir tek biz katılıyoruz diye gazetelere demeç vermiş. Sonra 'Biz öyle demedik' dediler. Biz hep sessiz kaldık. Yarışta konuşalım dedik."
'En ucuzunu yaptık'
İnönü Üniversitesi takımı, 15 bin YTL ile en ucuza mal edilen Bug'u yaptı. Ekip aylardır sabahlayarak arabayı yetiştirmeye çalışıyor. Ekip bu uğurda sıraların üzerinde uyumuş.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Robot Topluluğu ekibi bunu bir yarış olarak düşünmediklerini ve diğer takımlardan bilgi saklamadıklarını belirtiyor. Araçları MES-e'yi en kısa sürede bitiren takım, yine de iddialıyız demekten geri kalmıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ise üniversite ambleminden yola çıkarak araçlarının adını 'Arıba' koymuş. Arıba saatte 90 kilometre hıza çıkıyor.
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Sabancı Üniversitesi'nin aracı Energy-1'in hızı saatte 70 kilometre. Araba iki eğitim kurumuna yaklaşık 40 bin dolara mal oldu.
20 bin YTL'lik 'Saguar'
Sakarya Üniversitesi takımının aracının adı 'Saguar'. 20 bin YTL'ye mal edilen arabanın hızı 60 kilometre. Sabah yola çıkıyor ve hiç
durmadan akşama kadar yol alabiliyor. Proje Başkanı Ersin Arslan
çok iddialı: "Dokuz Eylül Üniversitesi aracı 65 bin YTL'ye mal etmiş. Ancak iddialıyız. Az para harcamamıza karşın biz kazanırsak, bu bizim mühendisliğimizin Dokuz Eylül'den daha iyi olduğunu gösterir."
Hitit Güneşi doğdu
Ankara Üniversitesi takımının adı, 'Hitit Güneşi', arabalarının adı ise 'Günebakan'. Yarışı kazanmasalar bile böyle bir araba ürettikleri için kendilerini başarılı gören Hitit Güneşi ekibi, tüm üniversite arkadaşlarını Formula G'yi izlemeye bekliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7557587557580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.