Fosseptik çöktü, iki bina boşaltıldı

Antalya'nın lüks semtlerinden Gençlik Mahallesi'ndeki altı katlı Girne Apartmanı'nın fosseptik çukuru çökünce, taşıyıcı kolonlardan biri boşa çıktı.

ANTALYA - Antalya'nın lüks semtlerinden Gençlik Mahallesi'ndeki altı katlı Girne Apartmanı'nın fosseptik çukuru çökünce, taşıyıcı kolonlardan biri boşa çıktı. 18 daireli apartman ile karşısındaki beş katlı apartman boşaltıldı.
Önceki akşam saat 22.45 sıralarında, Işıklar Caddesi'ndeki iki işyeri ve 18 daireden oluşan Girne Apartmanı'na ait 7 metre derinliğindeki fosseptik çukuru çöktü. Apartmanın ön girişinde bulunan fosseptik çukurundaki çökme nedeniyle binanın yükünü taşıyan ana kolonlarından birisi boşa çıktı. Apartman sakinlerinin haber verdiği polis ve itfaiye ekipleri, bölgeyi kontrol altına alarak güvenlik şeridi oluşturdu, binayı boşalttırdı. Girne aparmanının çökmesi durumunda üzerine devrilme tehlikesi bulunan, tam karşısındaki beş katlı Gül Apartmanı da tahliye edildi. Apartmandaki balkonların altına çelik sütunlarla destek konuldu.
Gece boyunca beş itfaiye aracı, ambulanslar ve polisin beklediği Girne Apartmanı'nda, saat 08.30'da inceleme başladı. Bayındırlık Müdürü Ali İhsan Öztürk binanın zarar görmediğini açıkladı. Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Fethi Yalçın ise şu bilgileri verdi: "Kentte zerzeminler (kaya tabakası arasındaki boşluklar) foseptik çukuru olarak kullanılıyor. Foseptik asidi, travertenleri eritiyor. Ayrıca tıkanan zerzeminler de asit dökülerek açılıyor. Bu tür asit yoğunlukları erimeyi hızlandırarak çökmelere neden oluyor."


    http://www.radikal.com.tr/7595687595680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.