Fotoğrafını çek engelini kaldır

Fotoğrafını çek engelini kaldır
Fotoğrafını çek engelini kaldır
Trafik kazası sonucu sakat kalan bir annenin kızı Tuğba Çetinkaya. Tam 17 yıldır kendi deyimiyle 'hayatı sekteye uğramış' insanların arasında. İki gün önce www.buradaengellendim.com isimli bir web sitesi kuran genç kadın, engelli vatandaşların ulaşamadığı alanları tek tek deşifre etmeye başladı.

Tuğba Çetinkaya 17 yıl önce geçirdiği trafik kazasında bilinçsiz yardımseverlerin uyguladığı ilkyardım sonucu omurilik felci olmuş bir annenin kızı. Henüz 30 yaşındaki genç kadın , annesi Semra Çetinkaya'yı gezdirirken İstanbul caddelerinde yaşadığı zorluklar üzerine harekete geçti. Akşam Gazetesi'nden Seda Kılıç'ın haberine göre amacı, aslında her insanın bir engelli adayı olduğunu anlatmak, toplumda farkındalık yaratmaktı. İki gün önce www.buradaengellendim.com  adlı bir web sitesi kurdu.
 
Ardından da kendi deyimiyle 'hayatı kötü tesadüflerle sekteye uğramış' insanlara engel olan yol, kaldırım ve binaları deşifre etmeye başladı. İnternet sitesine sadece iki günde eklenen fotoğraf sayısı 50. Çetinkaya, sistemin nasıl işlediğini şöyle anlattı: Sitenin en önemli amacı engeli göstermek olduğu için sadece fotoğraflardan oluşuyor. Burada büyük bir ayrıntı var. Fotoğrafı ekleyen kişi googlemap'ten adresi işaretliyor. Böylelikle engelin hangi lokasyonda olduğu belirtiliyor. Eklenen fotoğraflara yorum yapılıyor. Düzeltildiği bildirildiğinde 'Burası engelsiz' notu düşülüyor. Sizlerden isteğim telefonlarınızla ve fotoğraf makinenizle gördüğünüz engelleri resimlemeniz ve siteye eklemeniz. Engelli mekan, yol, kaldırım bulmakta zorlanmayacağınızı biliyorum, çünkü binlercesi gözümüzün önünde.'

BÜYÜKŞEHİR TAKİPTE 
İnternet sitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de takibinde. Belediye yetkilileri, yeni kurulan www.buradaengellendim.com'da tespit edilen sorunlara hemen müdahale edileceğini, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için çözüm üretmek adına web sitesinden yararlanacaklarını söylediler. Anne Semra Çetinkaya, kızıyla gurur duyduğunu belirterek, ekledi: Bir sabah kızımla dışarı kahvaltıya gittik. Evimize çok yakın olmasına rağmen yollardaki engeller nedeniyle epey dolandık. Sonuçta bu 'Annem engelli, İstanbul Özürlü' projesini yapmaya karar verdi.'

7 Temmuz 2005'te yürürlüğü giren 5378 sayılı 'Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun' uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarına yedi yıllık bir süre tanınmıştı. Buna göre resmi yapılar, tüm yol, kaldırım, yaya geçidiyle umuma açık hizmet veren alanlar, engelliler açısından ulaşılabilir hale getirilecekti. Öngörülen sürenin dolmasına sadece yedi ay kaldı. www.buradaengellendim.com adlı sitede, işte bu geri sayım da hatırlatılıyor. Yedi yıllık sürenin bitimine ne kadar kaldığını gösteren bir sayaç bulunuyor. Çetinkaya, 'Sanırım bu maddenin farkında olan bir tek ben değilim. Üzerine vazife düşen herkes çalışıyordur. Bu site aracılığıyla ne kadar düzeltilmeyen yer varsa takipçisi olacağız' dedi. Öte yandan internet sitesine Türkiye Omuriliği Felçlileri Derneği'nin bin 300 üyesi de destek verecek. (Akşam)