Fotoğrafla gelen beraat

Fotoğrafla gelen beraat
Fotoğrafla gelen beraat
Burnundaki yara izi yüzünden, cinayet işlediği gerekçesi ile tutuklanan Cemal Özdamar, suçsuzluğunu ispatlayıp, beraat etti.

SAMSUN’da 15 yıl önce işlenen bir cinayet yüzünden, “Burnunda iz vardı” denilerek geçen yıl gizli tanığın ifadesi doğrultusunda tutuklanan 58 yaşındaki Cemal Özdamar, 3 ay tutuklu kaldıktan sonra eski fotoğraflarını mahkemeye delil olarak verince tahliye edildi. Bugün yapılan son duruşmada ise beraat etti. Özdamar son savunmasında cinayetle ilgisi olmadığını belirterek, “Fotoğraflarda da görüldüğü gibi burnumda iz yok. Burnumdaki iz cinayeten sonra geçirdiğim bir kaza sonucu olmuştu” dedi.

1994 yılının Şubat ayında Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 28 yaşındaki Mehmet Özkan evinin önünde tabanca ile vurularak öldürüldü. Cinayetin ardından soruşturma başlatan polis, katil zanlısını tespit edemeyince, olayda faili meçhul olarak kaldı. Ancak, geçen yıl Kasım ayında ortaya çıkan bir kişi, vicdan azabı çektiğini belirterek cinayeti gördüğünü ileri sürüp polise gitti. Tanık Koruma Kanunu kapsamına alınan ve ‘Mehmet Kara’ kod adı verilen gizli tanık, fotoğraflardan Cemal Özdamar’ı teşhis etti. Özdamar da bunun üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan gizli duruşmada dinlenen gizli tanık, “Mehmet Özkan’ı sürekli rüyamda görüyorum. Bana ‘Sen beni vuranı gördün. Niye anlatmıyorsun’ diyordu. Bunun üzerine karakola giderek ifade verdim. Olay günü uzun boylu, kıvırcık saçlı ve burnunda yara izi olan bir kişi bizim zili çaldı. Kapıyı açtım, ‘Özür dilerim yanlış zile basmışım’ dedi. Kapıyı kapadım. Kısa süre sonra silah sesi geldi. Hemen dışarıya çıktım. Mehmet Özdamar’ı yerde kanlar içinde gördüm. Sanığı önce fotoğraftan ardından da canlı teşhis ettim” diye konuştu.

Geçen Şubat ayında yapılan ilk duruşma ise mahkemeye cinayet tarihinden bir yıl sonra evlendiği söyleyen Cemal Özdamar, 1995 yılında çekilen düğün fotoğraflarını delil olarak avukatı aracılığı ile mahkemeye verdi. Yapılan incelemelerde sanığın eski fotoğraflarında burnunda iz olmadığını gören mahkeme, Özdamar’ı 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye etti. Bugün son kez hakim karşısına çıkan Özdamar, yaptığı son savunmasında cinayeti kendisinin işlemediğini belirterek, “Ölen kişiyi hiç tanımam. Öldürmem için de bir sebep yok. Gizli tanık olay günü burnumda yara izi olduğu söylüyor. Sanırım beni de bu yaradan teşhis etti.

Ancak benim burnumdaki yara, 1998 yılında aşırı alkollü bir şekilde evime çıkarken merdivenlerde düştüm ve burnumu kırmıştım. Bu yüzden burnumda iz kaldı. Mahkemeye verdiğim fotoğraflarda görüldüğü gibi burnumda iz yok. Ben suçsuzum ve beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme, sanığın yöneltilen suçu işlediğine dair inandırıcı deliller bulunmadığını belirterek, Cemal Özdamar’ın delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. (dha)