'Fotoğraftaki PKK'lı ben değilim'

DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Kuzey Irak'taki PKK kamplarında yer aldığı iddialarını yalanladı.
Teslim olduktan sonra İzmir'de yargılanan ve etkin pişmanlık yasasından yararlanan...

ANKARA - DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Kuzey Irak'taki PKK kamplarında yer aldığı iddialarını yalanladı.
Teslim olduktan sonra İzmir'de yargılanan ve etkin pişmanlık yasasından yararlanan PKK itirafçısı S.S. adlı kadın doktor, DTP'li Kurtulan'ın Kuzey Irak'taki kamplarda 'siyasi eğitim' aldığını iddia etmişti. S.S., "2003 yılında kampa gelen Fatma Kurtulan ile DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'a, üç ay boyunca siyasi eğitim verdim. Eğitimin ardından Kurtulan ile Bayındır faaliyetlerde bulunmak için Türkiye'ye döndüler" demişti. Akşam gazetesinde, bu iddiayla birlikte, Kurtulan'a ait olduğu öne sürülen bir fotoğraf da yer aldı.
'Andıç vakası'
Kurtulan dün Radikal'e, şunları söyledi: "Bir yerden düğmeye basılmış. Kesinlikle doğru şeyler değil, hiç oralara gitmedim. Sadece askerleri (PKK'nın kaçırdığı sekiz askeri) almak için gittim. Bu tür asılsız haberlerle ilgili yargı yoluna gideceğim. Konuyla ilgili olarak parti bir açıklama yapacak. Yazılı mı sözlü mü olur onu kararlaştırmaya çalışıyoruz."
DTP'nin açıklamasında, Kurtulan olduğu iddiasıyla bir PKK'lının fotoğrafını yayımlayan Akşam gazetesi kınanırken, "Bazı basın mensuplarını bile hedef tahtasına koyan 'Andıç' vakası, halen belleklerde tazedir. Bugün yaşananların da yeni bir 'andıç'ın ürünü olduğu ortaya çıkacaktır" denildi. Kurtulan'ın eşi Salman Kurtulan'ın 1992'den beri PKK saflarında olduğu biliniyor. Kurtulan, eşini evlendikten sonra görmediğini açıklamıştı.