Fox TV dizisine Hz. Ali cezası

Fox TV dizisine Hz. Ali cezası
Fox TV dizisine Hz. Ali cezası
Radyo Televizyon Üst Kurulu, Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni dizisinde bir maymuna "Ali' isminin verilmesi üzerine gelen şikayetleri değerlendirdi. Kurul, "Ali" isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığını vurgulayarak, oy birliğiyle kanala müeyyide uygulanmasına karar verdi.

RADİKAL - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni adlı dizide oyuncak bir maymuna Ali ismi verildiği için kanala ceza kesti.

Kararda "Ali" isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı vurgulandı ve oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi olan Ali Öztunç olayı Twitter'dan duyurarak "Fox Tv'de yayınlanan bir dizide, oyuncak ayıya Ali isminin verilmesine bugün ceza uyguladık. TV'de kimsenin inancına hakaret edilemez." diye yazdı.

RTÜK tarafından yapılan açıklamada Fox TV'de 26 Şubat'ta yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide "Ali" isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilgili kuruluşa oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

İşte Öztunç'un o tweetleri:


  http://www.radikal.com.tr/131700113170016

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O zaman 'CİN ALİ' ne idi? - user398577

  Arakadaş bu ülkede yıllar boyunca Cİn Ali okutuldu ilk okulda ozaman neydi,okutmadınızmı çocuklarınıza,okulamı göndermediniz?

  Çok içerledim. - user1036802

  Bu olay sayesinde Cin Ali kitaplarının bizde yaratmaya çalıştığı algıyı farkettim, çok üzüldüm. Derhal toplatılmalı, yazarı (yaşıyorsa) hesap vermeli ve kitap satışlarından elde edilen gelirle Cici Ali kitapları basılmalı.

  Bundan sonra.. - tlgthrm

  Bundan sonra ismi Ali olan vatandaşlar da dikkat etsinler, eğer topluma örnek, ahlaklı davranış sergilemezlerse bir İslam büyüğüne hakaretten yargılanabilirler.

  yasakla, cezayla gururlanmak! - yorumcu123

  Ülkenin geldiği hâle bak! Böyle bir yasakla ve cezayla gurur duyuluyor. Yazık. O zaman hapishanelerde cinayet, tecavüz, hırsızlıktan bulunan ve ismi muhammed, ali vs. olan kişilerin de isimlerini değiştirin. Ne de olsa o isimleri taşırken işledikleri bu suçlarla "islam" toplumuna hakaret etmiş oluyorlar!, yoksa öyle değil mi?! Memlekette herkes iyice kontrolünü kaybetti. Maalesef chp'de bu kafaya ortak olmuş. Hayırlı olsun size...

  CHP yine AKP sularinda yüzüyor - user501019

  CHP'nin konulara bu kadar sığ bir bakış açısıyla bakması Türkiye'mizin geleceği için ne kadar kaygı verici. AKP'nin ceza kesmek için bahane aradığı ve şu an objektif haberciliğin sayılı adreslerinden olan bir kanala ceza kesılmesı ve CHP'nin, komik denebilecek bir nedenle buna yardım etmesi ve bununla övünmesi çok düşündürücü. İnanıyorumki ne film yapımcısının ne de filmi seyredenlerin aklının ucundan, cezaya sebep olan düşünce geçmemiştir. Bu mudur bizim yeni Türkiye'miz?!

  işiniz gücünüz yokmu. - user882364

  memleket ortaçağa girmiş ciddi ciddi olay olan konulara bak sokaklarda insanlara tecavüz ediliyor, katledilen, soyulanlar cabası ekonomi almış başını gitmiş insanlar marsa gidiyor. biz o kutsal hakaret bu kutsal suç. iyice saçmaladınız.