Fox TV dizisine Hz. Ali cezası

Fox TV dizisine Hz. Ali cezası
Fox TV dizisine Hz. Ali cezası
Radyo Televizyon Üst Kurulu, Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni dizisinde bir maymuna "Ali' isminin verilmesi üzerine gelen şikayetleri değerlendirdi. Kurul, "Ali" isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığını vurgulayarak, oy birliğiyle kanala müeyyide uygulanmasına karar verdi.

RADİKAL - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni adlı dizide oyuncak bir maymuna Ali ismi verildiği için kanala ceza kesti.

Kararda "Ali" isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı vurgulandı ve oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi olan Ali Öztunç olayı Twitter'dan duyurarak "Fox Tv'de yayınlanan bir dizide, oyuncak ayıya Ali isminin verilmesine bugün ceza uyguladık. TV'de kimsenin inancına hakaret edilemez." diye yazdı.

RTÜK tarafından yapılan açıklamada Fox TV'de 26 Şubat'ta yayınlanan "Unutma Beni" adlı dizide "Ali" isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilgili kuruluşa oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

İşte Öztunç'un o tweetleri: