'FP davası dönemeç'

MHP'de 'ikinci adam' konumunda bulunan teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, partilerine geçmek...
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

ANKARA - MHP'de 'ikinci adam' konumunda bulunan teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, partilerine geçmek için başvuran milletvekillerini FP davasının sonuçlanmasının ardından değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Çetin, eğer Başbakan Bülent Ecevit'in Devlet Bahçeli'nin başbakanlığını önermesi halinde de buna itiraz etmeyeceklerini belirtti.
Çetin, FP davası, seçimler, transferler ve hükümetle ilgili görüşlerini Radikal'e anlattı .
'Siyaset dalgalanacak'
FP davasının siyasi tarih açısından önemli olduğuna işaret eden Çetin, Anayasa Mahkemesi'nden kapatılma kararının çıkması halinde temmuz ve ağustos aylarında siyasette yoğun dalgalanmalar yaşanacağını belirtti. FP'nin kendi içinde bölünmesinin yanı sıra diğer partilere gitmek isteyen milletvekillerinin de olacağını kaydeden Çetin, "Bu dönem hem TBMM'de hem de dışında, siyasi hareketlenmelerin yaşandığı, yeni oluşumların akıbetini gösteren, siyasetteki taşların yerinden oynayacağı bir dönem olacak" diye konuştu.
Böyle bir hareketlenmenin, siyasi kargaşaya da neden olacağına dikkat çeken Çetin, MHP'nin sorumluluk bilinciyle harekete geçeceğini söyledi.
'Transfer istikrar için'
FP'nin kapatılması halinde, MHP'ye geçmek için başvuruda bulunan milletvekillerinin durumunu partilerinin yetkili kurullarında değerlendirip uygun olanlara vize vereceklerini kaydeden Çetin, "Bazı milletvekilleri açıkta kalmış. Gidecek yer arıyor. 'Bizim kapımız kapalı' diyemeyiz. Transfer siyasi etiğe aykırı. Ancak biz transfer yapmıyoruz. Bize başvuranları uygun olursa alacağız. Bu da transfer değil. Bunu da siyasi istikrar adına yapıyoruz" diye konuştu.
'Hükümet etkilenmez'
MHP'nin mevcut hükümet yapısıyla yoluna devam etmek istediğini ve 'uyumsuz ortak' konumuna düşmeyeceğini de vurgulayan Şefkat Çetin, koalisyon protokolünde yer alan,
'Sayısal değişiklikler hükümet yapısını değiştirmez' maddesini anımsatarak şöyle dedi:
"Biz bu uyumu bozan taraf olmayacağız. Hiçbir zaman sayısal çoğunluğumuz var diyerek bir çıkış yapmayacağız."
'Eğer Ecevit önerirse'
MHP'nin hükümette mevcut yapının değişmemesine yönelik talepte bulunmamasına karşın Başbakan Ecevit'ten böyle bir teklif gelmesi halinde, 'Hayır' demeyeceklerini de ifade eden Çetin, "Sayın Başbakanımız uygun görür. 'Ben partimin genel başkanı olarak devam edeceğim. Sayın Bahçeli başbakan olsun. Bizden de başbakan yardımcıları hükümette yer alsın' önerisi getirirse siyasi sorumluluk açısından hayır demeyiz. Başbakanlığın el değiştirmesi ancak sayın Ecevit'in inisiyatifiyle olur" dedi.
'Genel seçim isteriz'
MHP'nin olası bir erken genel seçime, iktidara geldikleri günden beri hazırlandığını anımsatan Çetin,
"Zannediyorum, böyle bir dönemde tüm partiler de genel seçime yönelik çalışıyorlar" diye konuştu.
FP'nin kapatılmasının araseçimi gündeme getirmesi halinde, erken genel seçime gitmenin Türkiye açısından daha faydalı olacağını kaydeden Çetin, kendilerinin bu yönde tavır sergileyeceklerini kaydetti.