FP davası karara kaldı

Fazilet Partisi hakkında açılan kapatma davası, partinin dün Anayasa Mahkemesi'nde yaptığı sözlü savunmadan sonra karara kaldı.

ANKARA - Fazilet Partisi hakkında açılan kapatma davası, partinin dün Anayasa Mahkemesi'nde yaptığı sözlü savunmadan sonra karara kaldı.
FP'nin, laikliğe aykırı eylemlerin odağı ve kapatılan RP'nin devamı olmakla suçlandığı davada son aşamaya dün geçildi. Yargıtay Başsavcısı'nın 8 Mayıs'taki sözlü
açıklamalarının ardından dün de FP Anayasa Mahkemesi'nde sözlü açıklamalarda bulundu. Mustafa Kamalak, Şeref Malkoç ve Mehmet Ali Şahin'in yaptığı savunma dört saat sürdü. FP heyeti laikliğe aykırı eylemlerin odağı olma suçlamasını reddederken, kapatılan RP'nin devamı olma suçunu oluştuğu kabul edilse bile, ne Anayasa'da ne de Siyasi Partiler Yasası'nda, bu durumda partinin kapatılacağı yönünde düzenleme bulunmadığına dikkat çekti.
Bundan sonra, mahkeme hafta sonları hariç kesintisiz sürdüreceği oturumlarla, kapatma ve buna bağlı yaptırım istemleri hakkında karar verecek.