FP'li belediye başkanına gözaltı

Gebze Belediyesi'ndeki usulsüz ihaleler kapsamında başlatılan soruşturmada gözaltına alınanların ifadesi doğrultusunda, dün de Fazilet Partili Belediye Başkanı Ahmet Pembegüllü gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi.

İSTANBUL - Gebze Belediyesi'ndeki usulsüz ihaleler kapsamında başlatılan soruşturmada gözaltına alınanların ifadesi doğrultusunda, dün de Fazilet Partili Belediye Başkanı Ahmet Pembegüllü gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi.
İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından başlatılan ihale yolsuzluğu iddiasıyla iki ay önce operasyon başlatıldı. Belediyenin yol, kanalizasyon gibi işlerini ihale ile alarak yapan altı şirket yetkilisinin ifadesi doğrultusunda geçen hafta Belediye Fen İşleri, Personel, Su İşleri ve Kanalizasyon müdürleri olmak üzere 38 kişi göz altına alındı. Dün sorguları biten 38 kişinin DGM'ye sevk edilmesi üzerine DGM savcısı talimatı ile bu kez de Gebze Belediye Başkanı Pembegüllü, Belediye Başkan yardımcıları Arif Apaydın, Sezai Fevzioğlu, Mahmut Yanık, Necmi Ören ve Gebze Spor Kulübü eski Başkanı'nın da aralarında bulunduğu dokuz kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın çok kapsamlı olarak sürdürüldüğünü belirten bir Emniyet yetkilisi, ihalelerde usulsüzlük yapan şebekenin büyük vurgun yaptıklarını belirtti. Bu arada Pembegüllü'nün ismi açıklanmayan bir işadamından 125 milyar rüşvet aldığı ileri sürüldü.