Fransa Afganistan'da NRF'ye geçit vermiyor

NATO'nun Irak yüzünden yaşadığı bölünme, İstanbul'da da su yüzüne çıkarken, halen ABD güçlerinin bulunduğu Afganistan'a yansıması kaçınılmaz oldu.

İSTANBUL - NATO'nun Irak yüzünden yaşadığı bölünme, İstanbul'da da su yüzüne çıkarken, halen ABD güçlerinin bulunduğu Afganistan'a yansıması kaçınılmaz oldu. Afganistan tartışmasının odağına, geçen yıl Fransa'nın katılımıyla oluşturulan ve Ekim 2006'da tam operasyonel olacak NATO Mukabele Gücü (NRF) oturdu. 11 Eylül sonrasının ürünü olan NRF'nin, 20 bin askeriyle dünyanın herhangi bir yerinde aniden patlak verecek bir kriz ya da saldırıyı acil müdahaleyle püskürtmesi hedefleniyor.
Britanya Başbakanı Tony Blair ise, dün Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yle görüşmesinin ardından, İstanbul bildirisi uyarınca Afganistan'a seçim süreci boyunca NRF'nin konuşlandırılmasını önerdi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in de desteklediği bu öneriye, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero karşı çıkmakta gecikmedi. Chirac, basın toplantısında, "NRF'ye ancak Afganistan tarzı misyonlarda değil, gerçekten ciddi bir kriz durumu olduğunda başvurulmalı. NRF, bunun için tasarımlanmadı ve eski bir kriz için kullanılmamalı. Ayrıca Afganistan'da NATO varlığının aşırılaşması da, seçim sürecinde saldırıların artmasına yol açabilir" dedi.