Fransa ihtiyatlı, Türkiye ferahladı, PKK 'sızma' arıyor

Fransa ihtiyatlı, Türkiye ferahladı, PKK 'sızma' arıyor
Fransa ihtiyatlı, Türkiye ferahladı, PKK 'sızma' arıyor
Paris suikastına ilişkin tutuklanan zanlıya dair ilk bilgiler, Türkiye'nin 'iç infaz' tezini destekler nitelikte. PKK ise 'ajan' olasılığı üzerinde duruyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

Paris’teki üçlü cinayetin faili olarak tutuklanan Ömer Güney’in olayla ilgisine dair kesin olan şey, olay sırasında cinayet mekânında bulunması. Fransız polisi, Güney’in ‘tetiği çeken adam’ olduğuna dair yüzde yüz emin değil ve Başsavcı François Molins de -düşük de olsa- tetiğin başka biri tarafından çekilmiş olma ihtimalini dikkate alarak bağlayıcı açıklamalardan kaçındı. Fransa’dan Molins’in açıkladıklarından daha fazla detay alan Türkiye , gerekçesi ne olursa olsun, zanlının PKK bağlantılı çıkmasından memnun. Ancak PKK tarafı, Güney’in Paris’teki örgüt camiasına ‘sızdırılmış’ olduğuna inanıyor. Paris cinayetleri hakkında sağlıklı analiz yapmak için olayın üçlü sacayağına bakmakta yarar var. Dışişleri, MİT ve Paris’le yaptığım görüşmelerden çıkan sonuçlara göre tablo şöyle: 

Ankara fazlasını biliyor 

FRANSA AYAĞI:
Paris-Ankara hattında üç kanallı tam bir işbirliği var. Dışişleri, İstihbarat Servisleri ve İçişleri Bakanlıkları arasında, olayın yaşandığı günden beri ‘anlık paylaşım’ söz konusuydu. Cinayet mahallinde bulunan verilerin analiz edilmesinde, deliller takip edilerek bulunan isimlerin teşhisinde ve bağlantılarının araştırılmasında tam işbirliği yapıldı. Sonuçta cinayetin ortaya çıktığı andan, hâkimin tutukluluk kararı verdiği ana dek şu somut bulgulara ulaşıldı:
- Cesetler üzerindeki incelemede, ölümlerin saat 12.43 ile 13.21 arasında gerçekleştiği tespit edildi.
- Kamera kayıtlarına göre Güney 12.11 ile 12.56 arasında binadaydı. Bu da tetiği çekmese bile suça iştirakinin göstergesiydi. Cinayetlerle hiç ilgisi olmasa bile cesetlerle karşılaşmıştı ve polisi aramamıştı. Güney, ayrıca, kamera bulgularından yola çıkılarak yapılan sorgulamada çelişkili ifadeler vermişti.
- Güney’in, Sakine Cansız’ın banka kartıyla para çektiği tespit edildi. Çanta ve kıyafetinde barut izi vardı.
Fransız polisi ve savcılar, bu 3 kritik bulgu ışığında Güney’in tutuklanmasını talep etmeye karar verdiler. Mahkeme de savcılığın sunduğu somut delilleri tutuklama kararı vermek için yeterli gördü. Üst düzey bir Türk yetkili, Paris’in kendilerine ilettiği bilgilerin Molins’in yaptığı açıklamadaki bilgilerden daha kapsamlı olduğunu söyledi. Aynı yetkili, açıklanmayan bilgilerin istihbarat bilgileri olduğunu ve yüzde yüz kanıtlanmadığı için gizli tutulduğunu ifade etti. 

Ferahlatan bir açıklama 

TÜRKİYE AYAĞI:
Cinayetlerden sonra Ankara’da ortaya çıkan en büyük kaygı, zanlıların Türkiye bağlantılı olmasıydı. Resmi açıdan rahat olan Ankara, bu kaygısını gidermek, Fransa’nın güvenini kazanmak için Paris ile tam işbirliği yaptı. Fransa’nın talep ettiği tüm bilgiler, büyükelçiliklerdeki güvenlik müşavirleri tarafından anlık olarak iletildi. Olay yerinde bulunan biyometrik delillerin analizi için Türkiye’nin veritabanı da kullanıldı. Paris’te elde edilen ipuçlarının takip edilmesi için Ömer Güney’in Paris Başkonsolosluğu’ndaki kayıtları ve hakkındaki istihbarat bilgileri kullanıldı. Bu bilgiler arasında Güney’in, Almanya’dan Fransa’ya geldiği, nüfus kayıtlarında Almanya’da 8 yıl evli kaldığı ve boşandığı, son 2 yılda PKK’yla bağlantılı olduğu gibi unsurlar da vardı. Ankara, Sakine Cansız’ın ‘İmralı Kanadı’nı temsil ettiği, bu nedenle ‘Fehman Hüseyin kanadı’nın hedefi olma ihtimalini de Fransa istihbaratı ile paylaştı.
Neticede Fransız polisinin ilk baştan itibaren elde ettiği delil ve bilgiler, olayın PKK bağlantılı birileri tarafından gerçekleştirildiği yönündeydi ve başsavcı Molins’in açıklaması, “Türkiye’nin ya da Türkiye ile bağlantılı servislerin, grupların işidir” tezini çökertti. Diplomatik bir yetkili, “Olayın PKK içinden biri tarafından gerçekleştirilmesi, Türkiye açısından ferahlatan bir açıklama. Kim azmettirmiş olursa olsun, Türkiye ile ilgisi olmadığı resmen açıklanmış oldu” yorumunu yaptı. 

PKK ‘sızma’ diyor 

PKK AYAĞI: Zanlının PKK üyesi olduğunun açıklanması, Ankara’nın ‘iç hesaplaşma’ tezini destekliyordu. PKK yöneticileri ise Molins’in tezini çökertmek için dün yoğun bir medya kampanyası yürüttü. Güney’in PKK üyesi hatta Kürt bile olmadığı açıklandı. Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker, Güney’in 2011’de derneklerine üye olduğunu, iyi Fransızcasıyla göçmenlere yardım edip, etkinliklere sık sık katılmasıyla dernek üyelerinin güvenini kazandığını açıkladı. Ülker, Güney’in Sakine Cansız’ın şoförü ya da koruması olduğu haberlerini de yalanlarken, PKK’nın dışarıdaki lideri Murat Karayılan da Fırat Haber Ajansı’nda yayımlanan söyleşisinde, Güney’in PKK’lı olmadığını iddia edip, derneklere sızdırıldığını ima etti. PKK yöneticisi Zübeyir Aydar ise PKK kurucularına yönelik suikast timlerinin Avrupa’da dolaştığına ve Güney’in de böyle bir ekip tarafından kullanıldığına inanıyor.

Türk polisi, ‘3 esrarengiz ziyaret’in izinde
Ömer Güney’in Türkiye’de suç kaydı yok. Ancak 2012 Ağustos ve E kim aylarında 3 kez giriş çıkış yaptığını belirleyen polis, Güney’in Türkiye bağlantılarını araştırıyor ve İstanbul’da kaldığı yerlerin izini sürüyor. Bu konuda şimdilik bilgi vermeyen polis, zanlının Türkiye’de görüştüğü kişileri yakın takibe aldı. Bu arada Türk Emniyeti’nin Fransa’ya işbirliği teklif ettiği, ancak Başbakan Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Hollande’la ilgili sözlerinden sonra Fransa’nın bu işbirliğinden vazgeçtiği öğrenildi. Emniyet de bunun üzerine Paris’e, ‘kendi bağımsız araştırmasını yapan’ özel bir ekip gönderdi. Türk Emniyeti’nin, ‘Güney’i örgütün içine özel olarak yerleştirmiş farklı bir kaynak’ ihtimali üzerinde çalıştığı ileri sürülüyor. Zanlının Türkiye’ye art arda 3 kez gelmesine de dikkat çekilerek bu trafik sırasında yaptığı görüşmeler ve kurduğu ilişkilerin çözülmesi halinde Güney’in bağlantılarına ulaşmanın mümkün olabileceği belirtiliyor. 

Zanlıyı olay yerine Fidan Doğan çağırdı
Ömer Güney’in Kasım 2011 tarihli üyelik formunu (üstte) gösteren Fransa Kürt Dernekleri Başkanı Mehmet Ülker, zanlıyla ilgili çarpıcı bir detayı da paylaştı. Buna göre, ‘örgütte hiç resmi görevi olmayan’ Ömer Güney’i kurbanlardan Fidan Doğan olay günü aramış ve ‘Sakine Cansız’ı büroya getirmesini’ istemişti.


  http://www.radikal.com.tr/1118105111810517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tetikçi öer güney mi? - tolstoyevski

  herkesin rahatlıkla üye olabildiği bir derneğe türkiye adam sokup 2-3 yıl dernek faaliyetlerinde çalıştırırsa, bu adamın yaptığı her şeyden pkk mi sorumlu olacak? mesela gidip fransız diplomatlarına suikast düzenlese pkk fransız diplomatlarına suikast düzenledi mi diyeceğiz? pkk'li olmak bu kadar kolay mı? ayrıca bu kadar profesyonelce işlenen bir suikastı yapanlar çevredeki kameraların yerlerini çok iyi bir şekilde biliyorlardır, kameralara yakalanmadan içeri girmeyi bir şekilde başarmış olabilirler ve ömer güney binadan çıkarken bu suikastı yapmış olup aynı anda ömer güney'in çantasına barut izi bırakmış olabilirler.

  Polat Alemdar - klanika

  Ömer Güney denen sahis, kurtlar vadisinin Polat Alemdar`ina özenen, havali arabalarin önünde poz veren, geleneksel MHP´li bir aileden gelen, rahatlikla Türkiye`ye girip cikan ve diger özelikleriyle de siyasi kürt kimliginden uzak birisi. Enternasyonalist bir kimliginden bahsetmek zaten abest kacar; o nun hakkinda bildiklerimizi bir araya getirirsek. O vakit bu adamin Paris`de kürt haraketine yakin bir dernekte ne isi var? Kesin bir sey bilmiyoruz ama, bu kisisnin PKK`li olmadigi kesin. Istanbulda`ki görüsmeleri kilit konumda görüyorum; suikast talimatlarini ve eskeri egitimini Türkiye seyehatlerinde almis oldugunu düsünüyorum...

  Medyacı Çarpıtma - NİHAT12

  Birkere ordaki kürt dernekleri bulundukları ülkenin yasalarına göre kurulmuş.Üyelik,giriş çıkışları serbest.Bu çoçukta derneğe üye olmuş.Soy sopu çok mu önemli.Katıl edilen kişilerde yasal düzeyde siyasetçi kişilikler.Sakine cansızın cezasını türkiyede çektiğini soçsuz oldu biliniyor.Bir kahramanlık örneği gibi olay medya ya yansıtılıyor.Oysa savunmasız bu kişilikler cadde ortasında da vurulabilirdi.Cansız gibi çok kişinin avrupa da mülteci konumda yaşadığı sır değil.Pekala bunları da bu şekilde katl etmek mümkün.Bu çoçuk kullanılmıştır.Tek başına üç kişiyi halt etmesi mümkün görülmüyor.Muhtemelen başka kişilerde vardır.Anlaşılıyorki topyekin kürt siyasetçilerine bir yönelim var.Bu şekilde kürtlerin hak arayışına engel olmak mümkün değil.Ancak burda medyanın yalana dayalı haber anlayışı sorgulanabilir.

  ÖZEL SOFÖR - sitocke

  Simdi, diyelim ki, ben, Paris´te bir Türk dernegine/camisine gidip oraya üye oluyorum. Fransizcayi anadilimden iyi konusuyorum. Paris, deniz, ben balik. Orada bir, birbucuk yil, insanlarin su bu islerinde (tercümanlik, dilekce verme, form doldurma vs vs) yardimci oluyorum. Fransizlarin, Ermeni Katliami´ni kabul etmelerinin protesto eden, Fransiz irkcilarinin anti-islam politikalarini protesto eden gösterilere katiliyorum, o dernegin icinde aktif, yardimsever bir insan olarak taniniyorum. Günün birinde Türkiye´den bir büyük abi/abla geliyor; Türkiye´deki islamci-türkcü kesimin taninan isimlerinden. Dil bilmiyor. Günün birinde de, dernekten biri, bana, zamanim, arabam ve ehliyetim oldugundan, "o abiyi/ablayi su büroya getirir misin?" diye rica ediyor. Ben de bunu yapiyorum. Simdi ben, o abini/ablanin özel soförü, korumasi mi oldum? Onun örgütünün üyesi mi oldum?

  'iyi ki öldü' - vayadam

  .. diye yorum yapan arkadaslarin dikkatli olmasi gerekli. Bu insanlarin neden bu yolda canlarini verdigini artik derinliksiz cumlelerle bastan savmak cuvala sigmiyor. Yapan ve planlayanlarin ortaya cikmasi sarttir. Olen uc kadinin ailelerine sabir dilerim.

  Bu nasil gazetecilik anlayisidir? - hosgörüvesevgi

  Simdi yukardida aklinca gazeticilik örnegi diye önümüze sergilenen bu yazi bence sadece tarafli ve bastan sagma yazilmis. Gazetecilikte benim bildigim taraf olunmaz, ancak bu yazi sadece tarafli ve avukatavari yazilmis suclu tarafta gazeteci olarak mi desem hemencicik bulunmus(!) Halbuki Fransiz polisi hala gercegi bulamamis! Simdi verilen renk ve yazi anlayisina bakin;- PKK yöneticileri ise Molins’in tezini çökertmek için dün yoğun bir medya kampanyası yürüttü(siz buna bir yorum yapmissiniz).PKK’nın dışarıdaki(? bu ne bicim bir tanimlama oda bilinmiyor) lideri Murat Karayılan da Fırat Haber Ajansı’nda yayımlanan söyleşisinde, Güney’in PKK’lı olmadığını iddia edip, derneklere sızdırıldığını ima etti(bende simdi okudum Karayilan ima etmemis, acikca beyan etmis!!!). Diger üsteki paragraflarda beyanlanatlarin ima olmadigini yazan siz zatiallileri neden böyle kelime oyunlari yapip okuyucuyu yaniltma yönüne gitmektesiniz? Bu tarafsizlik ilkesiyle bagdasmamaktadir!

  Pierre Woodman'a - yasakilac

  Ekşisözlük kriteri önemliydi. Ekşisözlükten öğrendiğim kadarıyla pierre woodman amerikalı bir porno yıldızıymış ve hakkında 90 tane entry yazılmış. yani sakine cansız dan daha önemli gibi görünüyor. oysa woodman sadece slav kadınları ikna edip para karşılığı seks yapmasıyla ünlü. siyasi- politik arenada istihbarat örgütlerinin gözünde bu son derece meşrudur ve onlara söylecek tek söz"takıl abi sen" dir. oysa sakine cansız pkk nın lider kadrolarından, kırmızı bültenle aranan, birçok kadın hareketiyle ilişkili en az woodman kadar kamera karşısında konuşmuş, belgesellere konu olmuş biridir. ama ekşisözlükte entrysi olmamaış. ne yazık. biz ne yapabiliriz ekşisözlük için bir porno yıldızının bile cansız dan daha önemli görülmesine?