Fransa istedi, tutuklandı

Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı uyuşturucu kaçakçısı Nurettin Güven, yaklaşık 10 yıldır yaşadığı Londra'da tutuklanarak cezaevine konuldu.

ANKARA - Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı uyuşturucu kaçakçısı Nurettin Güven, yaklaşık 10 yıldır yaşadığı Londra'da tutuklanarak cezaevine konuldu.
Geçen hafta Bristol Cezaevi'ne konulan Güven'in Fransa'nın isteği doğrultusunda tutuklandığı öğrenildi. Türkiye uyuşturucu kaçakçılığı yapmak ve adam öldürmeye azmettirmek suçlarından 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Güven'in, iadesini istemiş ancak Britanya bunu reddetmişti. Güven'in Fransa'da da kesinleşmiş 10 yıl cezası vardı. Britanya'nın Güven'in yakalandığını Türkiye'ye 'resmen' bildirmediği de öğrenildi. Güven'in tutuklandığı bilgisini, Britanya polisinin Ankara'daki irtibat görevlisinden 'şifahen' teyit eden Emniyet Genel Müdürlüğü, İnterpol aracılığıyla uyuşturucu kaçakçısı Güven'in iadesini istedi. Türk İnterpolü, Britanya İnterpolü'ne bir mesaj göndererek, Güven için daha önce yapılan iade başvurusunu yenileyeceği bilgisini verdi. Nurettin Güven'in kendisi gibi Londra'da yaşayan kardeşi Kadir Güven'in de 'adam yaralama suçundan' daha önce tutuklanarak cezaevine konulduğu belirtildi.