'Fransa önce kendine bakmalı'

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, Fransız polisinin, yeni eğitim yasasına karşı çıkan lise öğrencilerinin gösterilerini sert biçimde bastırmasına tepki gösterirken...

PARİS - Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, Fransız polisinin, yeni eğitim yasasına karşı çıkan lise öğrencilerinin gösterilerini sert biçimde bastırmasına tepki gösterirken, "AB üyeliğine aday Türkiye'yi eleştiren Fransa, önce kendisi iyi örnek olmalı" yorumunu yaptı.
Gazetenin, İstanbul'da 6 Mart'ta yaşanan polis dayağına atıfta bulunduğu 'Polis Şiddeti' başlıklı başyazısında şu ifadelere yer verildi: "Türk polisini eleştirdik. Bu, AB'ye aday bir ülke için kötü bir sinyal olarak değerlendirildi. Fransa bunu eleştirmekle haklıydı. Ancak başkalarına ders vermeden önce Fransa'nın kendisinin özgürlükler alanında iyi örnek olması gerekir. Fransa'nın gençlerin sorunlarına sadece şiddetle yanıt vermesi, başkaları için de kötü mesajdır."
Uluslararası Af Örgütü de önceki gün yayımladığı yıllık raporda, polis şiddetinin cezalandırılmadığı gerekçesiyle Fransa'yı sert bir biçimde uyarmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7435287435280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.