Fransa'da 'beyaz bereli' afişe geçit yok

Fransız Türk derneklerinin üst yapısı Türk Federasyonu'nun Sarcelle'de düzenlemek istediği şenlik, afişlerde AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayet zanlısı Ogün Samast'ınki gibi 'beyaz bere' kullanılınca iptal edildi.

PARİS - Fransız Türk derneklerinin üst yapısı Türk Federasyonu'nun Sarcelle'de düzenlemek istediği şenlik, afişlerde AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayet zanlısı Ogün Samast'ınki gibi 'beyaz bere' kullanılınca iptal edildi.
Ağırlıklı olarak MHP'lilerin üye olduğu derneklerin oluşturduğu Türk Federasyonu'nun gazeteye verdiği ilanlar ve şenlik afişlerine Paris'teki demokrat Türkler ile Ermeni diasporası tepki gösterdi. Aralarında Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği, Halklararası Dayanışma Derneği, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi, Türk Göçmen İşçiler Derneği gibi çok sayıda Türk, Kürt ve Ermeni derneği Sarcelle Belediyesi'ne başvurarak etkinliğin iptal edilmesini istedi. Belediye, 'milliyetçi ve ırkçı bir akımın provokasyon yapabilme riski' gerekçesiyle şenliği iptal etti.
Geçen yıl da iptal edilmişti
Haberi internet sitelerinde 'Bozkurtların eylemi iptal edildi' diyerek duyuran Fransız Ermenileri, bugün yürüyüş düzenleme kararı aldı. Türk Federasyonu'nun geçen yıl yapmak istediği şenlik de yine 'milliyetçi provokasyon' gerekçesiyle iptal edilmişti.
Federasyon Başkanı Osman Sarıyusuf, Mehmet Borukçu adlı genç sanatçının 10 yıldır kel olduğu için bere taktığını söyleyerek, "Dink cinayetini kınıyoruz. Ama bu fotoğraftan dolayı bizi yargılayanları da kınıyoruz" diye konuştu. (Dış Haberler)