Fransa'da laiklik ders oluyor

Fransa'da laiklik ders oluyor
Fransa'da laiklik ders oluyor
Fransa Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon laikliğin bir ders olacağını açıkladı

FRANSA - 2015 ders yılında başlayacak olan laiklik dersi ilk sınıflardan itibaren mecburi olacak.

İlk okullarda haftada 1 saat olmak üzere başlayacak olan laiklik dersi orta ve lise öğrencileri içinde mecburi olacak.

‘2015’E KADAR ANCAK HAZIR OLURUZ’

Laikliğin okullara ders olarak girebilmesi için gerekli olan hazırlıkların 2015 senesine kadar süreceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon, öğretmenlerin 2015 senesine kadar ancak hazır olabileceklerini söyledi.(dha/Engin Akgürbüz)


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  eğitim

  ,

  ders

  ,

  2015

  http://www.radikal.com.tr/113065511306555

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  En fazla duyduğum iki cümle; - velmas75

  Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması! Laiklik elden gidiyor. ( Zaten elden gelmişti, ele gidiyor) Fransa ile Türkiye dünyadaki iki Laik ülke. Fransa'da uygulamada; tek sorun Müslüman toplum. Türkiye de uygulamada; KİT ler ve CHP dışındaki herkes sorun. Fransa daha yeni mufradata koyuyor, bizde ilk okuldan Üni. ye kadar. Hatta Asker ocağında bile ders olarak okutuluyor. Yine Kime sorsan; Herkes ağız birliği ile; Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır! öğretimde Laiklik, uygulamada Seculerizm....

  hoş değil - gilgameş

  haber okunsun diye ana sayfada laiklik ders oluyor diye yazılmış tıklayınca fransada olduğu anlaşıılıyor.radikal in bunu bilinçli yaptığı kesin.hem yakışmıyor hem hoş değil

  Laiklik Farkı - ibretnüma

  Oradaki laiklik derslerine türbanlı kızlar yahudi oğlanlar girecek. Burada olsa allah verme.

  Biz de de olmalı.. - denizci-41

  Bu konuda, sayfalar dolusu yazı yazmış, dersler vermiş bir Cumhuriyet Tarihçisi olarak, Atatürk'ün bu ilkesinin yıllar boyu neden tartşıldığı konusunda bulgularım var..Bu nedenle bu dersin okullarımızda -hatta eğitimin tüm kademelerinde, üniversite dahil- bu ders okutulmalı ve bu ilke ayrıntılarına kadar öğretilmeli ve demokrasi ile olan bağlılığı da ortaya konmalıdır..Üniversitede ders verdiğim zamanlarda, öğrencilerime "bu ilke için en az bir sayfa yazın" dedim..Ama ne yazık ki, her öğrencim anlaşmış gibi "laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılığıdır" şeklinde bir cümle yazdılar.Bu doğrudur..Ama laikliğin, çıkışı, sosyal ve siyasi yanları, felsefesi gibi araştırılacak çok yanı var; kalın bir kitap yazılıncaya kadar..Eğer, öğrencilerimiz bunları öğrenirse, herkes bu ilkenin ne olup olmadığını konusunda bir şeyler kazanır ve de bu konudaki tartışmalar da azalır.

  Gereklilik. - kazim özkan

  Bizde de gerekli. Hiç olmazsa çocuklarimiz laikligin içerigini demokrasi ve özgürlükler açisindan özümsiyerek büyüklerinin içinde debelendigi saçmaliklar çukuruna düsmezler.