'Fransa'da şiddete ırkçılık neden oldu'

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Artun Ünsal, başta Fransa olmak üzere tüm kıta Avrupası'nda ırkçılığın ve işsizliğe bağlı olarak yabancı düşmanlığının arttığını belirterek...

İSTANBUL - Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Artun Ünsal, başta Fransa olmak üzere tüm kıta Avrupası'nda ırkçılığın ve işsizliğe bağlı olarak yabancı düşmanlığının arttığını belirterek, "Özellikle Fransızlar eski sömürgesi olan ülkelerden göçmüş Afrikalı Müslümanlar ve siyahları eğitimsiz, işsiz bir yaşama mahkûm etti. Küreselleşmenin faturası olan bu şiddet çok büyümese bile Fransa ile sınırlı kalmayacak" dedi. Ünsal, Fransa üzerine şu yorumlarda bulundu:
Çapulcu değiller: Bunlar Fransa'da ilk kez olmuyor; 1980'lerden beri var. Bu derecede değil ama Strasbourg'da her yılbaşı 15-20 araç yakılır. Banliyolerdeki gruba, Fransız İçişleri Bakanı'nın tanımıyla, 'çakal' ya da 'çapulcu' demek çok yanlış. Bunların çoğunluğu göçmenlerin bulunduğu sosyal konutlarda yaşıyor. Bunlar egemen kültürle uyuşamıyor. Egemen kültür onları ne asimile ne entegre eedebildi.
'Biz ve onlar' durumu var
Okullara kerhen gidiyorlar: Okul yoluyla bütünleşme gerçekleşmiyor. Bu okullardaki öğrenmenlerin çoğu 'beyaz' Fransız. O beyaz Fransızlar, Paris civarındaki okullara lütfen ve kerhen gidiyorlar. O mahallede oturmuyorlar. Mecbur oldukları için gidiyorlar. Onlar da yabancı çünkü. Yani 'biz ve onlar' oluşuyor.
İkisinden biri işsiz: İşsizlik Fransa'da yüzde 10'u aşmış durumda. Bir bloke durum var; içinden çıkamıyorsunuz. Bu mahallelerde gençlerin yüzde 50'si işsiz. Eskiden ortaokul mezunu Mağripli rahatlıkla iş bulurdu, şimdi bulamıyor. Cebinde para yok. Öte yandan, bu insanlar da gerekli çabayı göstermiyor. Bu yüzden standartları bir Çinli ya da Vietnamlınınki kadar bile değil. Sadece birkaç gönüllü kuruluş sosyal program uyguluyor, o kadar.
Avrupa'da ırkçılık var: Fransa'da gizli bir ırkçılık var. Sadece Araplara ve Müslümanlara karşı değil, Musevilere karşı da var. Musevilerin mezarları tahrip ediliyor. Yasaya bakarsanız, ırkçılık suç. Hollanda'da, Belçika'da ve hatta İtalya'da bile ırkçılık var. Gettolardaki Fransızlar asayişsizlikten şikâyet edip sağ partilere ya da civar semtlerde ise Le Pen'in Ulusal Cephesi'ne yakınlaşıyor. Dünyanın ne kadar ırkçı olduğunu şundan belli değil mi: Tsunaminin meydana geldiği Endonezya'da bir sürü turist vardı; İngiliz, Hollandalı, Fransız... Endonezya'ya yardım aktı. Daha fazla insanı bir depremde yitiren Pakistan'a yardım aktı mı? Hayır.
Ülkeye güvensizler
'Bizi duyun' diyorlar: Bunlar Avrupa'da ezilen yerli halkı değil. Ülkeye göçmüş, Fransız vatandaşı olmuş yahut her an bu ülkeden atılabilirler. Büyük bir güvensizlikleri var. Bu güvesizlik şiddeti tetikliyor. Bakın, son Fransa-Cezayir maçında Cumhurbaşkanı Chirac'ın önünde Fransız milli marşı yuhalandı. Yuhalayanların çoğu Fransız vatandaşı. Siyahlar artık 'onları' kendi gettolarında istemiyor. Onun için otobüsü yakıyor, polise karşı çıkıyor. 'Zaten sen beni buraya mahkûm ettin' diyor. İlkokulu tahrip ediyor. Çünkü okul onu ilerletmiyor. Devletin ya da kamunun otobüsünü yakarak, kaldırım taşını sökerek, 'Beni duyun' diyor.
İki çözüm yolu
Fransa ile sınırlı değil: Bu mesaj sadece Fransa ile kalmayacak. Çok da büyümeyecek. İki çözüm yolu var: Ya sıfır tolerans ya da sosyal programlarla kitleleri uyutma düzeyinde tutmak. Kendilerinden beklenen, bu insanlar için daha insani konutlar sağlamaları, gerçek işler bulmaları. Onlara hep işgücünün çocukları olarak bakıldı. Oysa onlar insandı. Küreselleşmeden beklenen, kültürel farklılıkları tanımasıydı. Ama böyle olmadı.
Paris'te altı yıl gazetecilik yaptı
1942 İstanbul doğumlu olan Artun Ünsal, Ankara Koleji'nden sonra, Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1966'da, Siyasal İncelemeler Enstitüsü'nü de (Sciences-Po) 1967'de bitirdi. Ünsal yine Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 1970'te siyasal bilim doktorasını tamamladı. Ünsal, 1986-1992 yılları arasında Hürriyet gazetesinin Paris temsilciliğini yürüttü. Ünsal 1972-1986 arasında Le Monde ve Journal de Gene`ve gazetelerinin Türkiye temsilciliğini yaptı. Ünsal, 1994'te Galatasaray Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başladı.'Hükümetin politikası başarısız'
Paris'te yaşayan Türk aydınları, şiddet eylemlerine ekonomik ve sosyal sorunların sebep olduğunu söyledi.
Paris Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel: Banliyölerdeki sorunlar dini ve etnik ayrımcılıktan çok sosyal ve iktisadi ayrımcılıktan kaynaklanıyor. Son gelişmeler yaklaşık 20-25 yıldır izlenen şehircilik, sosyal, güvenlik, istihdam politikalarının da başarısızlığını ortaya koydu.
Yazar Nedim Gürsel: Hükümetin olağanüstü hal ilan etmesi sert bir tedbir. Bu kararı doğru bulmuyorum. Banliyölerde sorun çıkaran gençlerin en büyük sorunu 'tanınma'. Bu kişiler kendilerini şiddetle ifade ediyor. Hükümetin sosyal ve ekonomik iyileştirme planı olumlu, ancak olağanüstü hal ilan etmek doğru bir tutum değil. Fransız toplumunun bu gençlere daha anlayışlı davranması gerekir. Fransa birinci ve ikinci dünya savaşları arasında da İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerden göç aldı. Bu ülkelerden gelenler topluma çabuk uyum sağladı, ancak daha sonra Kuzey Afrika'dan gelen göçmenler aynı uyumu bir türlü gösteremedi.
(aa)


    http://www.radikal.com.tr/7627207627200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.