'Fransa'da Türkiye Sezonu' iptal yolunda

ANKARA - ‘Fransa’da Türkiye Sezonu’ etkinliklerinin iptali gündemde. Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’na Fransa lideri Nicholas Sarkozy’nin tutumu sebebile etkinliğin iptal edilebileceğini iletti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül etkinliğe finansman yaratmak için işadamlarına vereceği yemeği iptal etti.
1 Temmuz’da başlaması ve dokuz ay sürmesi planlanan programda, Fransa’nın 20 kentinde eğitim, kültür ve ekonomi alanlarında 13 branşta 300’ün üzerinde etkinlik düzenlenmesi öngörülüyordu. Etkinliklerde, Paris Belediye Başkanı Betrand Delanoe, yönetmen Nuri Bilge Ceylan, yazar Orhan Pamuk ve fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e şehrin altın anahtarını verecekti.
Cumhurbaşkanı Gül, etkinliklerin ekenomik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, işadamlarına bir yemek planlamıştı. Davetiyeleri dağıtılan yemeğe dört gün kala, davetlilere yemeğin iptal edildiği bildirildi. Büyükelçiler ve Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı yemekte işadamlarından destek istenecekti. Dün, Bakanlar Kurulu’nda bu konu gündeme geldi ve Erdoğan, Fransa’da düzenlenecek Türk etkinliğinin bir faydası olmayacağını söyledi. Etkinlikle ilgili son kararı Başbakan Erdoğan verecek. (Radikal)