'Fransa'daki katliam işaret'

'Fransa'daki katliam işaret'
'Fransa'daki katliam işaret'
İmralı'da kardeşi ile görüşen Abdullah Öcalan, Paris'te 3 kadının suikast sonucu öldürülmesinin bir 'işaret' olduğunu söyledi.

BURSA / AA- İmralı Cezaevi’nde ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Mehmet Öcalan, “Fransa’daki katliamı kınıyor. Bu katliamın bir işaret olduğunu söylüyor” dedi. Mehmet Öcalan, ağabeyi ile görüşmek için dün sabah gittiği İmralı Adası’ndan dönüşte yaptığı açıklamada, “Çok üzüntülü bir görüştü. Fransa’daki katliamı kınıyor. Bunun ismini ne koyarsalar koysunlar bir an önce açıklığa kavuşması gerektiğini ve katliamın bir işaret olduğunu söylüyor. Bunun için çok üzüntülüydü” diye konuştu. “Görüşmede başka herhangi bir konu gündeme geldi mi” sorusuna ise Mehmet Öcalan, “İleriki aşamada eğer eş başkanlar gelirse o zaman açıklayabilirim” karşılığını verdi. “Hangi konuyla ilgili” sorusu üzerine Öcalan, “Bu süreçle ilgili” ifadesini kullandı.
Müdür ikna etmiş’
Abdullah Öcalan’a televizyon verilmesine ilişkin soru üzerine ise Mehmet Öcalan, “Televizyon kendi talebi değildi” dedi. Sorular üzerine Mehmet Öcalan, “Cezaevi müdürü ikna etmiştir. O nedenle almıştır. ‘Yoksa ben televizyonu almayacaktım dedi” cevabını verdi. Açıklamanın ardından Mehmet Öcalan ve beraberindekiler, kendilerini bekleyen özel otomobille Gemlik’ten ayrıldı.

Cenazeler için özel görüşme

Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için perşembe günü Diyarbakır’da tören yapılacak. BDP ’liler gerginlik yaşanmaması için bugün İçişleri Bakanı Müsteşarı ve AK Parti milletvekilleriyle görüşecek. BDP’liler bakanlık yetkililerine “güvenlik güçlerinin tören alanına uzak noktalarda konuşlandırılmasını ve gruba müdahale etmemesini” isteyecek. “Yeni Habur olmasın” uyarılarının dillendirilmesine ise BDP’lilerden tepki geldi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Bu kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Törenin barış içinde geçmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise “Kürtler orada insanlar canlı geldiği için sevindi. Burada cenazeler geldiği için üzülüyor” dedi. {RİFAT BAŞARAN/ ANKARA }