Fransa'daki PKK'lılar serbest

Fransa'da gözaltına alındıktan sonra tutuklu yargılanmalarına karar verilen 14 PKK'lıdan aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven'in de bulunduğu sekizi avukatlarının yaptığı itiraz sonucu çıkarıldıkları istinaf mahkemesince serbest bırakıldı.

PARİS - Fransa'da gözaltına alındıktan sonra tutuklu yargılanmalarına karar verilen 14 PKK'lıdan aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven'in de bulunduğu sekizi avukatlarının yaptığı itiraz sonucu çıkarıldıkları istinaf mahkemesince serbest bırakıldı.
PKK'lıların Fransız avukatları, sorgu hâkiminin daha önce aldığı tutuklu yargılama kararına geçen hafta itiraz etmişti. Beş Fransız avukat, müvekkilleri aleyhine açılan dava dosyasının 'tamamen boş' olduğunu iddia etmişti. Fransız sorgu yargıcı, 10 Şubat gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, 15 örgüt mensubu hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı. Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 14'ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. Yine aynı operasyon sonucu Belçika'da yakalanan ve Fransa'ya iade edilen Canan Kurtyılmaz hakkında da geçen hafta adli dava açılmış, ancak tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
Paris'te 5 Şubat'ta düzenlenen operasyonlar çerçevesinde Ahmet Kaya Kültür Merkezi'ne baskın düzenlenmiş, merkezdeki çeşitli dokümanlara ve bilgisayarlara el konmuştu. Bu merkeze düzenlenen baskının, PKK'ya maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris'in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtilmişti.
Gözaltına alınanlar, teröre mali kaynak sağlama dışında, 'organize suç' ve 'kara para aklama' suçlarından tutuklu. Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi bir biçimde araştırıldığını belirtiyor.
200 bin avroyla başladı
Paris'teki operasyon, geçen yıl iki PKK'lının döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avroyu dolara çevirmek isterken gözaltına
alınmasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti. Fransa'da PKK 1993'ten beri yasak.