Fransa'dan PKK'ya 'finansman' darbesi

Fransa, yıllardır topraklarında serbestçe faaliyet gösteren PKK'ya karşı dün geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyon kapsamında 13 PKK'lı 'terörizme mali kaynak sağlama' ve 'karapara aklama' suçlarından gözaltına alındı.

ANKARA - Fransa, yıllardır topraklarında serbestçe faaliyet gösteren PKK'ya karşı dün geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyon kapsamında 13 PKK'lı 'terörizme mali kaynak sağlama' ve 'karapara aklama' suçlarından gözaltına alındı. Türk diplomasi kaynakları operasyonu 'çok olumlu bir gelişme' olarak değerlendirdi.
Edinilen bilgiye göre, Fransız polisinin operasyonu gözaltına alınan iki zanlının, 2006 yılının temmuz ayında Paris'teki bir döviz bürosunda 200 bin avroyu ABD Doları'na çevirmeye kalkması üzerine başladı. Soruşturma açan terörle mücadele savcıları Jean-Louis Bruguiere ve Thierrry Fragnoli'nin talimatıyla polis, dün sabah saatlerinde harekete geçti. Paris yakınlarındaki Seine-Saint Denis, Val d'Osise ve Hauts-de-Seine banliyölerdeki operasyonlarda, 12'si Türk biri Avustralya vatandaşı 13 kişi gözaltına alındı.
PKK'nın Fransa'daki üstdüzey yöneticilerinin de aralarında olduğu zanlıların hepsinin Fransa'da yasal şekilde ikamet ettiği belirtildi. Fransız polis sözcüsü, gözaltına alınanlara teröre mali kaynak sağlama dışında, 'organize suç' ve 'karapara aklama' suçlamalarının da yöneltildiğini belirtti. Sözcü, "Gözaltına alınanların PKK'ya maddi destek sağladıklarını düşünüyoruz" dedi. Zanlıların gözaltı süreleri soruşturmanın seyrine göre dört gün uzatılabilecek.
Operasyonlar sırasında örgüt yakınlığıyla bilinen Kürt Kültür Merkezi de arandı. Baskın sırasında bazı belge ve bilgisayarlara el konuldu. PKK'nın paravan kuruluşu olduğu öne sürülen merkez, cumhurbaşkanlığına aday olan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin seçim kampanyasını yürüttüğü binayla aynı sokakta.
Avrupa gelirlerinin kesilmesi çok önemli
Fransa'nın PKK'nın mali kaynaklarının kurutulmasına yönelik operasyonu Ankara'da büyük memnuniyetle karşılandı. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Fransız makamlarıyla uzun bir süredir istihbarat paylaşımında bulunduğu öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, "Paylaşım sonucunda Fransa'daki PKK aktiviteleri konusunda daha olgun bilgiler edinildi. Fransa'yla terörizm konusunda iyi ve tatmin edici bir işbirliğimiz var. Bu konuda samimi olduklarını görüyoruz" diye konuştu.
Türkiye ve ABD'nin son dönemde yaptıkları işbirliğinin, örgütün Avrupa'daki mali desteğinin kesilmesine yöneldiğini anımsatan kaynaklar "PKK'yla mücadelede Avrupa'nın tümünden sağlanan parasal kaynaklarının kesilmesi çok önemli" dedi.