@ismailsaymaz

Fransız öğrencinin Kürtçe tezi aleyhinde delil gösterilmiş

Fransız öğrencinin Kürtçe tezi aleyhinde delil gösterilmiş
Fransız öğrencinin Kürtçe tezi aleyhinde delil gösterilmiş
Türkiye'ye tez için gelen Elisa Couvert adlı öğrenci, Tarlabaşı'nda yoğun gaz nedeniyle SDP'ye sığınınca hayatı karardı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sorbounne Üniversitesi’nde okuyan Couvert, emniyette, üyesi olmadığı SDP’nin eylemlerinden sorumlu tutulup “SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın partisine yaptırmak istediği, hayalini kurduğu tarzta ve arayıp da bulamayacağı eylemlere” katılıp katılmadığı soruldu. Yabancılar Şubesi’nde “Kürtçe’yi sonradan öğrenen Kürtler” hakkında akademik tez hazırladığı bir “suç” gibi belirtildi. Serbest bırakıldığı, ekim ayına kadar oturma izni olduğu halde İçişleri Bakanlığı mesainin olmadığı cumartesi günü karar alıp Couvert’i sınırdışı etti.

SDP’LİLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR YÖNELTİLDİ

İstanbul’da, 11 Haziran’da SDP’ye yapılan baskında, gazdan etkilenerek tesadüf eseri binaya sığınan Fransız asıllı Elisa Couvert de gözaltına alındı. İHD’de stajyer olarak çalışan Couvert, dört gün gözaltında tutuldu. Avukat Gülizar Tuncer’in verdiği bilgiye göre Couvert’e, üyesi olmadığı halde SDP’lilerle yönelik, “anayasal düzeni alaşağı etmek, halkı isyana teşvik, molotof atmak” türü iddialar yöneltildi. 24 yaşındaki Couvert’e sorgusunda, “SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın partisine yaptırmak istediği, hayalini kurduğu tarzta, arayıp da bulamayacağı eylemlere” katılıp katılmadığı sorusu soruldu. Partiyle ilişkisi saptanamadığı halde Couvert, ekime kadar oturma izni bulunmasına rağmen Yabancılar Şubesi’ne gönderildi. Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’nde tutulan Couvert hakkında Türkiye ’de “Kürtçe’ye sonradan öğrenen Kürt hakkındaki” tez araştırması da “delil” olarak sıralandı.

AVUKAT TUNCER: YASADIŞI ŞEKİLDE ALIKONULDU

İçişleri Bakanlığı mesai günü olmadığı halde, 22 Haziran Cumartesi günü sınırdışı etme kararı aldı. Tuncer, Couvert’in ilgisi olmadığı halde SDP’ye atfedilen eylemlerden sorumlu tutulduğunu, tez konusunun suç gibi değerlendirildiğini, yasadışı şekilde alıkonulduğunu belirterek, şöyle diyor

‘BAKANLIK BU İŞ İÇİN ÖZEL KARAR MI ALIYOR’

“Elisa neden diğerleri gibi 2-3 günde serbest bırakılmadı?’ diye sorduk. ‘O terörden geldi’ diyorlar. SDP dediğin yasal bir parti. SDP’ye yüklenen tüm suçları Elisa’ya soruyorlar. O kadar saçma ki, ‘Genel Başkanınızın talimatı ile sözde devrimi gerçekleştirmek üzere anayasal düzeni alaşağı etmek istediğiniz...’ diye soruyorlar. Keyfi bir biçimde sınırdışı etme kararı alındı. Karar haftasonu alınmış. Bakanlık bu iş için özel karar mı alıyor? Böyle bir şey görülmüş müdür?” diye soruyor.

CHP ’li İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Sezgin Tanrıkulu bugün dün Couvert’i ziyaret etti. Onur, ”Hazırlanan polis fezlekesi, Türkiye ile Fransa arasında kriz çıkarır. Yabancılar Şubesi’nde, neden orada olduklarını bilmeyen insanlar gördük. İnanılmazdı” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/113880711388079

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İHD hakkında... - okur88

  Bir kere İHD için tercümanlık yapmıştım. Hayatımdaki en güzel deneyimlerden biriydi. En azından işkenceye uğramış insanlar için güzel şeyler yapıyorlar. Bu dernekler için çalışan yerli yabancı gençler idealist, masum insanlar. Şimdi ise bunlar dahi hedef gösteriliyor, ajan majan denilerek terörist kapsamına sokuluyor. Yazık.

  Fransa'nın öğrencileri kullanması iddiası hakkında - okur88

  Fransa'da entel ve solcu bir öğrenci sayılmanız için azınlık hakları konusunda duyarlı olmanız gerekmektedir. Strazburg Üniversitesi'nin sadece azınlık hakları konulu insan hakları masterı var. En küçük antikapitalist hareketler dahi manifestolarında azınlıklardan ve özellikle Kürtlerden bahseder. Üçüncü kuşak haklara kafayı takmışlar. Hayır ben de hani o kadar da sempatik bulmuyorum ama hem "çözüm süreci sekteye uğradı bu ulusalcılar barış olmasını istemiyor ondan eylem yaptılar" diye üzülüp hem de "Aha, kürtçe tez!!! Ajan!!!" demeyi hiç mi hiç anlamıyorum. Ben de İHD gibi derneklerde çalışan, Kürtçe öğrenip Kürt kadınları konusunda tez yazan birkaç Fransız öğrenci tanımıştım. Bunların ajan olduğuna inanmak bana komik geliyor. Olsa olsa şile bezi giyimli enteller derneği üyesidirler. Sınır dışı edilen bu arkadaşıma gerçekten üzüldüm. Hele hele de avukatlık stajımı yaptığım şu senede polisin Atatürk Havalananında sınır dışı edilmeyi bekleyen insanlara yaptığı muameleye tanık olunca, daha da üzüldüm. İnsan kendi CMK bilgisini sorguluyor... Acaba ben mi yanlış öğrenmişim okulda diye düşünüyor. Fransız'a gene iyi muamele ederler, bir de oradaki zencilere yapılan muameleyi düşünün. Polisten yıldık hepimiz.

  denecek bir şey yok - genco940

  öyle bir hayal kırıklığına uğradılarki artık gölgelerinden bile korkar oldular, Başbakan ayağının altındaki toprağın kaydığını fark edince meydanlarda bir türkü tutturdu gidiyor, hep aynı nakarat belgesiz bilgisiz önüne geleni inandırmaya çalışıyor, yedirmeyiz diyenler herkes görsün diye göklere çıktılar ama aşağıda yemeyenlerin olduğunun farkında değiller. Kalabalıkların bu komediyi izlemek üzere geldiğini kim inkar edebilirki.

  Fransa'nın öğrenci ve akademisyenleri kullanması yeni bir şey değil - Taksin Takmasim

  Türkiye'nin muhtemel fay hatları hakkında tez yazan Fransız öğrecileri, tez yazdıran Fransız akademisyenleri daha önce de gördük, görüyoruz. "Bu kız kesinkes Fransız istihbaratıyla bağlantılıdır, değilse bile Fransız istihbaratına kaynak sağlamak için kullanılmaktadır" demek mümkün olmasa bile devletin şüphe etmek için bol bol sebebi var. Sorbonne? Kürtçe tezi? İHD stajı? Eylemler? SDP? Kızın her şeyi falso.

  twitterden alıntılıyorum - 369986

  13-14 yaşındaki kız çocuklarının kendi iradeleriyle tecavüze uğradıklarını kabul eden devlet bizlerin kendi irademizle yürüdüğümüze, hakkımızı aradığımıza ve Gezi Parkı hareketini başlattığımıza inanmıyor. Daha da ne desek boş. Meydanlardan mahallelere iniyoruz arkadaşlar!

  AB'NİN NEDEN BİZİ KABUL ETMEDİĞİNİ ANLADINIZ MI? - m.rozbilen

  Fransız öğrencinin neden önce gözaltına alınıp sonradan sınır dışı edildiği anlaşılmıştır.Sen misin Kürtçe hakkında tez hazırlayan? Bundan daha büyük suç olur mu. Üstelik bu süreç arifesinde.Bir taraftan süreç bir taraftan baskı.Anlayan beri gelsin.

  AB'ye bizi almiyorlar - iris78

  Iste nedenlerinden biri