Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasına yabancı gazetecilerden tepki

Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasına yabancı gazetecilerden tepki
Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasına yabancı gazetecilerden tepki
Diyarbakır'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasına yabancı gazetecilerden tepki yağdı. Birçok kişi, gözaltının Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in ziyaretine denk gelmesine dikkat çekti.

RADİKAL – Diyarbakır’da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink’in polis tarafından evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınmasını birçok yabancı gazeteci eleştirdi. Gazeteciler, Geerdink'in, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in Ankara ziyareti yaptığı esnada gözaltına alındığına dikkat çekerken, tepki gösteren gazeteciler şu şekilde:

Mike van der Galien – Daily Standard: Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink polisin evini aramasının ardından gözaltına alındı. Hollandalı birçok siyasi Hollanda Dışişleri Bakanı’nın araya girmesi yönünde çağrı yapıyor. Geerdink’in gözaltına alınması Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders’in Türkiye ziyaretinde meydana geldi. En ağır şekilde hakaret.

Gianluca Mezzofiore - International Business Times: Gazetecinin gözaltına alınması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Avrupa’da veya dünyanın başka bir yerinde Türkiye’den daha özgür basın yoktur” demesinin ardından geldi. Hollandalı milletvekili Mark Verheihen de Ankara’da resmî ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Bert Koenders’e harekete geçmesi için çağrıda bulundu. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan atılan tweet’te ise “Geerdink’in gözaltına alınmasına şoke olduk. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla konuyu tartışacağız” denildi.

Marloes de Koning – RTL Hollanda ve De Standaard: Frederike Geerdink Türkçeyi akıcı şekilde konuşan çok iyi, cesur ve çalışkan bir gazetecidir. Geerdink’in gözaltına alınması, PKK ’ya yardım ettiği düşünülen Türkiyeli avukatların davasını anımsatıyor. Hollandalı gazetecinin gözaltına alınma zamanlaması dikkate değer, Hollanda Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretiyle çakıştı.

Aletta Andre: Geerdink’in gözaltına alınması şok edici

Benjamin Harvey – Bloomberg: Frederike Geerdink bugün gözaltına alındı. Hollanda Dışişleri Bakanı Ankara’da.

Noah Blaser – The Atlantic: Türkiye bu iki tweetin üst üste atılabildiği bir akıl hastanesi. Teröristlere yardım suçlamaları, bunu 8 yıldır yapıyor olsa da, bu olayın onun PKK hakkında haberler yapmasıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor.