Frekans ihalesi karıştı

- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) yarın yapacağını duyurduğu 'Ulusal Televizyon Frekans Tahsisi İhalesi'nde işler karıştı.

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) yarın yapacağını duyurduğu 'Ulusal Televizyon Frekans Tahsisi İhalesi'nde işler karıştı. Danıştay, açılan davada ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Danıştay 10. Dairesi, Yeditepe İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin, RTÜK'ün yarın yapacağı 'T1 Tipi Televizyon Yayın Lisansı Almak Üzere Başvuran Kuruluşlara Kanal Tahsisini Teminen Kanal Tahsisinde Esas Alınacak Sıralama İhalesi'nin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı istemiyle açtığı davanın ilk bölümünü sonuçlandırdı. Davalı RTÜK'e savunmasını yapabilmesi için 30 günlük süre veren daire, savunma geldikten sonra, yürütmeyi durdurma istemini yeniden hükme bağlayacak.
İkinci dava bekliyor
Öte yandan, 'Ulusal Televizyon' kuruluşu da geçen hafta ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Bu davada bugün karar çıkabilir. Yürütmeyi durdurma kararı, büyük tartışma konusu
olan frekans ihalesinin geleceğini de tartışmalı hale soktu. Danıştay'ın gün içinde, dünkü kararını kaldırma yönünde yeni karar almaması halinde RTÜK'ün frekans ihalesini yapması hukuka aykırı olacak.
Karar RTÜK'te bomba etkisi yaptı. Kurul, öğleden sonra olağanüstü toplanırken, RTÜK Başkanı Kayış, ihalede kararlı olduklarını yineledi ve şöyle dedi: "Danıştay'ın istediği savunmayı jet hızıyla göndereceğiz. Daire, kararını yeniden gözden geçirip kaldırabilir. Kaldırırsa, ihaleyi 26 Nisan'da yapacağız.Aksi halde en kısa yasal sürede yapılması için harekete geçeceğiz."


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    RTÜK