Frekansta geri sayım

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) televizyonlara frekans ihalesinde geri sayım başladı

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) televizyonlara frekans ihalesinde geri sayım başladı. Yayın kuruluşları ihalenin iptali için mahkemeden karar çıkaramazsa, ihale 26 Nisan'da yapılacak.
Tahsis edilecek frekans sayısının 11 olduğunu belirten RTÜK Başkanı Nuri Kayış, "16 yayın kuruluşu başvurdu. Ancak beş televizyon elenmek zorunda kalacak. Onlar 'dijital' yayında kalabilecek" dedi. RTÜK ihaleden 50-100 trilyon lira arasında gelir bekliyor.
Alt bedeli 1.5 trilyon lira olarak belirlenen ve beş yıl geçerli olacak frekans izni açık artırma usulüyle yapılacak. En yüksek teklifi veren televizyon, istediği frekansı seçme şansına sahip olacak. Dışta kalan firmalar 'dijital-sayısal' sistemde yayınlarını sürdürebilecek. Ancak bu sistemle yayın yapmak isteyen firmaların analog sisteme göre oluşturdukları teknik altyapılarını dijital sisteme göre yenilemeleri gerekecek.
İhaleye geçici statüde ulusal yayın yapan Star, Show, Flash, Meltem, NTV, CINE 5, CNN TÜRK, Kanal D, BRT, TGRT, Kanal 6, STV, atv, Kral-Teleon ve Kanal 7'nin katılması bekleniyor. RTÜK Başkanı Nuri Kayış, ihalenin mahkeme kararına bağlı olduğunu belirtirken, "Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa 26 Nisan'da ihaleyi yapacağız" dedi.
Kayış, ihaleye katılacak kanalların Başbakanlık'tan alınacak, 'güvenlik belgesi'ne sahip olmaları gerektiğini de kaydetti. Bu belgelerin de ihale dosyasına konulması ve RTÜK'e ibraz edilmesi gerektiğini belirten Kayış, "Ortaklık yapısı ya da güvenlik belgesinde yer alan kişiler değişmişse onlar için de güvenlik belgesi isteme hakkımız var. Onların güvenlik belgesi gelene kadar lisans verilmeyecek" dedi.
RTÜK'e üç gün süre
TV Yayıncılar Birliği ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Ankara 6. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme de savunma için RTÜK'e üç gün süre tanıdı. Ulusal Kanal da sadece 11 kuruluşa frekans verilmesine itiraz etmişti.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  RTÜK

  ,

  CNN