Freni patlayan kamyon dehşet saçtı: 16 ölü

Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 16 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 16 kişi öldü, 27 kişi yaralandı. İskenderun-Antakya otoban girişi yakınlarında 31 LY 077 plakalı freni patlayan mısır yüklü kamyon, 31 NY 596 plakalı halk otobüsüne, ardından 31 M 4554 plakalı yolcu minibüsüne çarptı. Kazada ölen kişilerden dördünün Züleyfe Taka, Kenan Bozkurt, Mehmet Yeşil ve Ali Bilgin olduğu belirlendi. Yaralılar Onur Özdemir, Hacer Ergin, Hüsamettin Delibaş, Nermin Yener, Fadıl Tekeli, Levent Durmaz, Burak Tekeli, Yiğit Türkmenoğlu, Metin Çiftçi, Şaban Eroğlu ve adı henüz belirlenemeyen bir erkek çocuğı İskenderun SSK Hastanesi'ne kaldırıldı. Aydan Etiöz, Tuhanur Özdoğan, Yılmaz Pembe, Murat Yüksel, Mehmet Kabadayı, Mehmet Savcı, Emel Alsu, Selahattin Güler, Sıtkı Koç, Gökhan Yeşil ve Ahmet Bahçıvan adlı yaralılar ise Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Bu arada, hastanelerdeki ilk müdahalenin ardından Adana'ya sevk edilen ağır yaralılardan 55 yaşlarındaki kimliği henüz belirlenemeyen bir erkek ile 30 yaşlarındaki bir kadın öldü. Yaralılar Necati Çakmak, Arzu Özdoğan, Mehmet Topçuoğlu, Mutlu Nacar Müftüoğlu ve iki yaşlarında kimliği belirlenemeyen bir kız çocuğu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Hatay Valisi Abdulkadir Sarı, olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra hastanelerdeki yaralıları ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı. Sarı, ilk bilgilere göre kamyon şoförünün hızlı gittiğinin belirlendiğini kaydetti. Sarı, "Kamyon üzerinde, görevlendirdiğimiz bir makine mühendisi inceleme yapıyor. Kazanın, mekanik arıza mı yoksa, sürücü hatası mı olduğu bu şekilde belirlenecek" dedi.
Emniyet Müdürlüğü'nden verilen bilgi notunda ise kazanın oluş şekliyle ilgili şu ifadeler yer aldı:
"Sıtkı Koç yönetimindeki 31 NY 956 plakalı mısır yüklü kamyon, Selahattin Güler idaresindeki 31 LY 077 plakalı Belen Halk Otobüsü'ne arkadan çarparak, yola yan yatar. Arkadan gelen 31 M 4554 plakalı minibüsün 31 ID 063 plakalı otomobil kaza yapan araçlara çarparak takla atar. Ayrıca, yol kenarında park halinde bulunan 31 LU 519 plakalı kamyonete çarpar."
Bu arada, İskenderunlu vatandaşlar yaralılara kan vermek için Kızılay Kan Merkezi önünde kuyruk oluşturdu.