Freni patlayan kamyon dehşeti: 4 ölü , 14 yaralı

Freni patlayan kamyon dehşeti: 4 ölü , 14 yaralı
Freni patlayan kamyon dehşeti: 4 ölü , 14 yaralı
İzmir'in Bornova İlçesi'nde freni patlayan 19 ton yem yüklü kamyon, yoldaki 8 araca çarpıp ortalığı savaş alanına çevirdi. Can pazarının yaşandığı kazada, 2'si çocuk 4 kişi öldü, 5'i ağır 14 kişi yaralandı.Turaç TOP- Taylan YILDIRIM/İZMİR

Kazadan yara almadan kurtulan ve gözaltına alınan kamyon şoförü Kemal Çar, ilk ifadesinde, freninin patladığını, diğer araçlara zarar vermemek için kamyonu yana yatırmak istediğini ancak başaramadığını söyledi.

Kaza, bugün saat 18.00 sıralarında, Osman Kibar Kavşağı'nda meydana geldi. Manisa'dan İzmir'e gelen Kemal Çar'ın (44) kullandığı 10 NF 374 plakalı 19 ton yem yüklü kamyon, yokuş aşağı inerken, freninin patlaması sonucu kontrolden çıktı. Hızla ilerleyen kamyon, kimi ışıkta bekleyen, kimi de yolda ilerleyen 35 ALP 22, 35 RU 754, 35 AU 7135, 35 NV 088, 35 PH 837 ve 35 HMP 16 plakalı otomobiller, 35 RC 927 plakalı belediye otobüsü ve 35 P 1410 plakalı servis minibüsüne çarptı. Çarptığı araçları hurda yığınına çeviren kamyon, Bornova İlçe Jandarma Komutanlığı binasının bahçe duvarına çarparak durabildi.

HER YERDE CAN PAZARI
Ortalığın savaş alanına döndüğü kazayla ilgili ihbarların ardından çok sayıda itfaiye ve ambulans ekibi olay yerine sevkedildi. Can pazarının yaşandığı kazada, otomobillerde sıkışanlar, itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu kurtarıldı. Görenleri şaşkına çeviren kazada, minibüs şoförü Serkan Kaymaz (29), Soner Çakır (31), belediye otobüsünün şoförü Süleyman Çoban (50), Başak Gülhan (19), Hüseyin Özdemir (48), Hülya Çelik (33), Özlem Nezir Arga (35), Yeliz Şenler (30), Aysun Şener (39), Berrin Menteşoğlu (42), Ilgın Şimşir (35), Gürkan Armağan (19), Ataberk Menteşoğlu (13), Ayça Kaya (23), Kadir Türközer (19) ve Semih Kaan Yağbasan (9), Ege, İzmir, Tepecik Eğitim ve Araştırma, Karşıyaka ve Bornova Devlet Hastanelerinde tedaviye alındı. Yaralılardan Ege Üniversitesi öğrencisi Kadir Türközer ile Semih Kaan Yağbasan, kaldırıldıkları Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Kaza yerinde yaşamını yitiren bir kadın ve bir çocuğun kimliğinin belirlenmeye çalışıldığı, yaralılardan da 5'inin de durumunun ağır olduğu kaydedildi.

KAMYONU YATIRAMADIM
Kazadan yara almadan kurtulan ve gözaltına alınan kamyon şoförü Kemal Çar, ilk ifadesinde, frenin patladığını, diğer araçlara zarar vermemek için kamyonu yana yatırmak istediğini ancak başaramadığını söylediği öğrenildi. Kamşon şoförünün işlemlerinin ardından adliyeye sevkedileceği bildirildi.

DOKTOR EŞ, BAŞINDA BEKLEDİ
Kazada, otomobilinde sıkışan ve adı öğrenilemeyen bir kadının, doktor eşi de hemen olay yerine geldi. İtfaiyenin çalışmalarını ve kanlar içindeki eşini görünce kendinden geçen doktor, eşiyle birlikte ambulansa binerek hastaneye gitti. Yine kazaya karışan, otomobillerin birindeki doktor Atilla Ataç, yara almadığını görünce aracından inip diğer yaralıların yardımına koştu.

DAHA ÖNCEDE KAZALAR YAŞANMIŞTI
Bu arada, olayın meydana geldiği yerde önceki yıllarda da çok sayıda benzer ölümlü kaza meydana gelmiş, önüne geçilmesi amacıyla Osman Kibar Kavşağı'na alt ve üst geçitten oluşan köprülü viyadükler yapılmıştı.(dha)