Frenin keşfi yakın!

Köyceğizli oto tamircisi Seyit Karahan, kendi imalatı taşıtla yaptığı ilk denemede dereye uçtu. Karahan, "Aracın frenini daha sonra yapacaktım" dedi.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi
ADNAN TÜFEKÇİ / Arşivi

MUĞLA - Köyceğizli oto tamircisi Seyit Karahan, kendi imalatı taşıtla yaptığı ilk denemede dereye uçtu. Karahan, "Aracın frenini daha sonra yapacaktım" dedi.
Karahan'ın mucitlik hayatı, ilkokulda kavak ağacından yaptığı bisikletle başlamıştı. İlçede 'Köyceğizli Temel' diye anılan Karahan, askerden döner dönmez hurda bir Volkswagen aldı. Çok ses çıkarabilmesi için bazı özel ilaveler yaptığı motoru, şanzımanla birlikte şasiye monte etti. Motorun üzerine de sacdan bir kişilik oturma yeri yaptı, motosiklet-otomobil karışımı üç tekerlekli aracın iskeletini tamamladı. 1 milyar liraya mal olan araçla, arkadaşı Bilal Akgüneş'i yanına alarak tura çıktı. Ancak freni olmayan araç ilk dönemeçte yaklaşık 20 metre aşağıdaki dereye uçtu. Kafatası çatlayan Karahan ile ağır yaralanan Akgüneş, Muğla Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
"Aracın frenini daha sonra yapacaktım" diyen Karahan, "Birinci viteste durmak kolay oluyordu. İkinci vitesle yol alıyorduk. 100 metre gitmiştik ki, yol 90 derece dönüyordu. Birinci vitese atmak isterken, heyecanlanıp gazı sonuna kadar açmışım. Bir daha kesinlikle frensiz bir araca binmem. Ancak bu aracı eninde sonunda bitireceğim" diye konuştu.