Fuad Kavur: Times'taki ilanın imzacılarını ben bir araya getirdim

Fuad Kavur: Times'taki ilanın imzacılarını ben bir araya getirdim
Fuad Kavur: Times'taki ilanın imzacılarını ben bir araya getirdim
The Times gazetesindeki ilana imza atan Fuad Kavur konuştu: "İlan için herkesi bir araya getiren ben oldum ama hiç kimseye imzalaması için baskı yapmadım. Times'a parayı İngiltere'deki Atatürkçü Düşünce Derneği verdi."

LONDRA – İngiliz The Times gazetesinde geçen hafta yayımlanan ticari ilanla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a hitaben yazılan mektubu imzalayan Türk yapımcı ve yönetmen Fuad Kavur, mektubu kendisinin kaleme almadığını ancak imzalayanları bir araya getirdiğini, ilanın İngiltere'deki Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından toplanan parayla finanse edildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Kavur, yayımladıkları ilanla amaçlarının, "seçimle gelmiş bir hükümete ve Başbakan'a yönelik bir hücum olmadığını" söyledi. Kavur, "Seçimle gelmiş bir insan, demokrasi olan bir ülkede yine seçimle gider ve bunun başka türlü olması tamamen yanlıştır. Bizim ve benim şahsen istediğim bir eleştiridir ve farkındalık yaratmaktır. Bunun ötesinde hiçbir amacımız yoktur" dedi.

Metni kendisinin kaleme almadığını belirten Kavur, Gezi Parkı olayları sırasında ABD'de bulunduğunu belirterek, New York Times gazetesinde yayımlanan ilanın ardından benzer bir ilanın İngiltere'de de yayımlanabileceğinin aklına geldiğini ve ilk olarak konuyu "Atatürk" kitabının yazarı, tarihçi Andrew Mango ile konuştuğunu söyledi.

Mango'nun da olaylara çok üzüldüğünü kendisiyle paylaştığını ifade eden Kavur, şunları kaydetti:

"Andrew'a, böyle bir şey düşündüğümü söyledim ve 'Böyle bir ilana imza atar mısın' dedim. O da olanlara çok üzüldüğünü ifade etti ve 'Bunu yapalım' dedi. Kabataslak bir şeylere başladık. Sonra 30 kişi aynı yerde oturup, aynı anda yazamadık ama bu, 30 kişinin istişare ederek, konuşarak, ortak olarak çıkardığı bir metindir."

Metne imza koyan 30 kişiyle iletişim kuranın ve organize edenin kendisi olduğunu söyleyen Fuad Kavur, "Yüzde 90'ı benim şahsi tanıdığım insanlar. Herkesi bir araya getiren ben oldum ama hiç kimseye baskı yapmadım" dedi.


‘FACEBOOK VE TWİTTER’DAN PARA TOPLANDI’
İngiltere'deki Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla mektubun ilan olarak yayımlanması için para topladığını anlatan Kavur, "Burada yarım milyon Türk var, bu büyük bir sayı. New York'taki ilanın parası olan 65 bin dolar, 48 saatte toplanmış. Burada iki haftada, çoğu Atatürkçü Düşünce Derneği'nden geldi. Burada ilan 12 bin pound, yani 25 bin dolardı. Fiilen Times'a para veren de onlardır. Benden gitmedi" diye konuştu.

İmza atanlardan ilan için para istenip istenmediğinin sorulması üzerine ise Fuad Kavur, "Yok, hiç. Ayıp zaten. Adama bir taraftan imza ver, bir taraftan da para ver. O biraz fazla gelirdi. Onun için onlardan para istemedik" yanıtını verdi.


‘DÜNYADA KİMSE BİR YAZIYI OKUMADAN İMZALAMAZ’
"İlanın altında ismi bulunanların bilinçsizce metne imza koydukları, birçoğunun Türkiye 'nin haritadaki yerini bile bilmediği" yönündeki eleştiriler konusunda Kavur, "bunun yanlış bir değerlendirme olduğunu" savundu. İlana imza koyanların, cahil insanlar olmadığını kaydeden Kavur, "Bu dünyada kimse bir yazıya okumadan imza atmaz. Times gazetesi, imzaları görmek istedi ve adamlara teker teker telefon edildi, soruldu. 'Bunların Türkiye ile alakaları yok, bilmezler' diye bir mevhum, son derece yanlış bir mevhumdur" diye konuştu.


‘HESABINI VERMEYE HAZIRIZ’
Times gazetesinde yayımlanan ilanda "Nüremberg mitinglerine" gönderme yapılmasıyla ilgili Kavur, "Yapılan mitingler, bana Nüremberg mitinglerini anımsattı. Yanlış yaptıysam, bu benim hatamdır ama benim görüşüm budur. Bence bu hakaret değil hakikattir. 'Dost acı konuşur' diye bir sözümüz vardır. Ben gördüğümü, hissettiğim gibi söyledim" ifadelerini kullandı.

Konunun mahkemeye taşınma olasılığıyla ilgili ise Fuad Kavur, "Bu memlekette hakim var, mahkeme var. Eğer böyle bir şey olacaksa, biz bunun hesabını vermeye hazırız" dedi.

"Gezi Parkı olayları olmasaydı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Türk tarihine iyi veya kötü olumlu bir başbakan olarak geçecekti" ifadelerini kullanan Kavur, "Memleketimiz, Cumhuriyet tarihinde birçok ihtilal gördü. Sayın Başbakanımızın, memleketimizde tekrar bir ihtilal olmamasını temin etmesi ve askeriyeyi bir nevi sadece dış düşmanlara karşı kurulmuş bir kuruluş olarak kabul ettirmesi, büyük bir başarıdır" diye konuştu.

1950 İstanbul doğumlu olan Fuad Kavur, 50 yıldır İngiltere'de yaşıyor. Film, opera yönetmeni ve yapımcısı olan Kavur son olarak "Atatürk" filmi üzerinde çalışıyor. 21 Nisan 2014'te çekimlerine başlanacak filmin yapımcılığını, Bond filmlerinin de yapımcısı olan Anthony Wayne üstleniyor. 12 haftada ve İngilizce çekilecek filmde Atatürk'ü aktör Jack Fox canlandıracak.

İngiliz The Times gazetesi 24 Temmuz tarihli sayısında, Başbakan Erdoğan'a hitaben yazılmış ve ticari ilan olarak tam sayfa yayımlanan bir mektuba yer vermişti. Mektubun altında aralarında aktör, aktris, yapımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 30 kişinin ismi yer almıştı.


ANADOLU AJANSI


  http://www.radikal.com.tr/114412211441227

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tebrikler büyük başarı!? - kurşunkalem21

  özrü kabahatinden büyük. pişkin! şişkin!

  Sasiran var mi? - tunc2013

  Baska kim finance edebilir di bunu ADD den baska. '' M.Kemalin askerleriyiz'' nUtuk 'u bir defa daha okumalarini tavsiye ederim eger okuduysalarda altini cizerek okumalarinda fayda var derim. Merak ettim gercekten bu kadar parayi verebilecek gucu var miydi ADD nin!?

  Sizin ellerinizden öpüyorum. - KAYVEN

  Ne kadar iyi etmişsiniz. Bu ülkeyi her şeyiyle bu ülkede yaşayanlardan çok sevdiğinizin kanıtı tavrınız. Sizin ellerinizden, yüreğinizden öpüyorum izninizle. Aracılığınızla imza sahibi güzel insanları da sevgiyle selamlıyorum. Bir diktatör özentisi için metin hafif bile kalmıştır. Mahkemeye vereceklermiş; biz de milyonlar onun iktidardan düşmesini bekliyoruz. Ne yapabileceğimizi göstereceğiz...

  Meshur Atatürkcü Düsünce Dernegi! - bernau

  Su cumhuriyet mitinglerini organize edenler de bunlar degilmiydi? Hani her sacma seyle Ata`mizin arkasina saklananlar. Sn. Fuad Kavur, 8 ay sonra secimler olacak. Bu ilana neden lüzum gördünüz? Üzüldügüm sey Mango ve Say gibi isimlerin de bunu imzalamis olmasi. Erdogan`in hatalari muhakkak ki var. Ama o olmasaydi bugün askeri vesayet altinda ve cok daha fakir olarak yasayacakdik. Kürt acilimi olmayacakdi. Kendini beyenmis Fransizlarin "bon pour l`orient" dedikleri bir hayat sürecektik. El insaf!

  Akp ve Düsünce Özgürlügü - user1107643

  Eger bu ilani örgütleyen bu adam bundan ötürü hüküm giyerse, ilana imzasini atan ünlüler ne kadar da dogru bir is yaptiklarini idrak etmis olacaklar. "Türkiye harbiden de düsünce özgürlügünün mahkum edildigi bir ülkeymis" diyecekler. Aferin sana Tayyip!

  Demekki ADD hükümeti yıkmak için çalışıyor. - citizen

  Bay Kavur doğrudan ne yapacaksanız "Atatürkçü Düşünce Derneğine" yapın diyerek parayı kimden aldın, kaça bastın bu ilanı diye Eyy Times diye soru soran ve onların ayaklarını korkudan titreten bay Erdoğan'a ında merakını gidermiş oluyor. Şimdi sıra ADD 'ni hükümeti yıkmak için eylem yapmakla suçlamaya geldi. Aferin sana Bay Kavur.iyi iş yaptın.

  - momentum

  Belliydi zaten, ve normal. Birinin organizesinde olur bu işler. Eğer biri oraya bir grup insanı ortak bir öfkenin, bir isyan duygusunun bir araya getirdiğini sanmışsa, bu yanlış. Bilmediğimiz şey, Atatürkçü Düşünce Derneğinin bu işteki rolüydü ama bunda da şaşılacak bir şey yok. Hulasa-i kelam, bir Türkiye "iç" politiği klasiğiyle karşı karşıyayız gene. Yalnız çok şansssızlar bu imza koyanlar: insanlık adına Türk başbakanını eleştirdiklerinin ertesi günü Mısır'da ordu 200 kişiyi öldürüp 4500 kişiyi yaraladı. Bu olay yüzünden, imzaları biraz erken ve ucuza gitmiş oldu. Eh, herkesin Fuad Kavur'u yok. (Nasırcı Düşünce Dernekleri var mı bilmiyorum.)