Fuad Kavur´dan Başbakan´a yanıt

Fuad Kavur´dan Başbakan´a yanıt
Fuad Kavur´dan Başbakan´a yanıt
İngiliz The Times gazetesinde Başbakan'a hitaben yazılan mektuba imza atan isimlerden Türk yapımcı Fuad Kavur, Başbakan'ın mektupta imzası bulunanlar için, "ahlaksızlar" eleştirisine yanıt verdi: İngiltere'de olsa sonuçlar çok farklı olurdu.

LONDRA - Aralarında Susan Sarandon ve Sean Penn gibi ünlü Hollywood yıldızlarının imzalarının bulunduğu mektupla ilgili Başbakan Erdoğan 'ın, "Bu insanlar fikirlerini satmış ahlaksızlar, bu kişilere de Times gazetesine de dava açılacak" sözlerine Fuad Kavur'dan yanıt geldi.

Kavur, bir insanın fikrini kiraya vermesinin bir yerde 'Fikri için para almış olduğu' anlamına geldiğini anlatırken şöyle konuştu:

"Bu bence yanlış bir değerlendirmedir. Bu insanların hiçbiri fakir değil. Bunların arasında Hollywood starları, ayrıca çok ciddi insanlar var. Başbakan, 'Bu insanlara sorsanız Türkiye 'nin yerini haritada gösteremezler' derken, bir yerde bu kişilerin kara cahil olduğunu ima eder. Mektuba imza atanların arasında Andrew Mango da bulunuyor. Mango, bütün hayatını Türkiye tarihini incelemekle geçirdiği gibi ayrıca Atatürk 'ün biyografisini yazan insandır. Fazıl Say da bir müzisyendir ama herhalde Türkiye'nin nerede olduğunu bilir."

Fuad Kavur: Times'taki ilanın imzacılarını ben bir araya getirdim


"SAYFA SATMAK GAZETENİN GEÇİM KAYNAĞI"
Başbakan Erdoğan'ın The Times gazetesine de sayfalarını sattığı ile ilgili eleştirisine karşılık gazetelerin sayfalarını kiraya vermesi ya da satmasının onlar için bir geçim kaynağı olduğunu söyleyen Kavur, şöyle dedi:

"Benim bildiğim gazete bununla geçinir. Kağıt alıyor, matbaa kullanıyor, gazeteci çalıştırıyor. Bu adamlar gazetedeki sayfayı kiraya vermezlerse ne ile geçinecek? Bu bir zaaf değil, normal bir harekettir."

Mektubu kendisinin yazmadığını ancak imza atanları bir araya getirdiğini söyleyen Fuad Kavur, mektupta yazılanlara şahsen inandığı için imzasını koyduğunu vurguladı.

Erdoğan: Times'la ilgili hukuki girişimde bulunacağız


MEKTUBU RUPERT MURDOCH'UN AVUKATLARI DA İNCELEDİ
Kavur, Başbakan Erdoğan'ın gazete ve ilana imza atanları dava etmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Başbakan, İngiltere'de de Türkiye'de yaptığı icraatı devam ettirebileceğini düşünüyorsa zannederim yanılıyordur. Burada mahkeme, hakim, savcı var. Eğer biz, Rupert Murdoch mahkemeye verilecekse, verilir herhalde. Rupert Murdock'ın da kendi avukatları var, onlar da incelediler mektubu. Sayın Başbakan, bu davayı kazabileceğini zannediyorsa bizim söyleyebileceğimiz hiçbir şey yok. Ben avukat değilim. 30 kişi mahkemeye çıkarız, hakimler ne karar verirse bu karar tutulur."

Erdoğan'a Gezi için ocar'lık tepki


DAVID CAMERON OLSA ERTESİ GÜN İSTİFA EDERDİ
Fuad Kavur ayrıca Gezi Parkı olaylarının benzerinin İngiltere'de olması halinde sonuçların çok farklı olacağını düşündüğünü söyledi. Fuad Kavur, şöyle konuştu:

"Eğer bu olaylar İngiltere'de yaşansa ve Başbakan 5 İngiliz vatandaşının ölümüne neden olsaydı, ertesi gün istifa ederdi. Hatta onun hesabını mahkemede bile sorabilirlerdi. Yüzde 50 oy almış olmak 17. yüzyıldaki bir kral gibi hesapsızca her istediğini yapmak anlamına gelmez. Benim şahsi kanaatim budur."

Kavur ayrıca, ilanın parasını kimin ödediğinden çok mektubun içeriğinin önemli olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.
The Times gazetesi 24 Temmuz tarihli sayısında, Başbakan Erdoğan'a hitaben yazılmış ve tam sayfa yayımlanan bir mektuba yer vermişti. Mektubun altında aralarında aktör, aktris, yapımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 30 kişinin ismi yer almıştı.

Fazıl Say: Metni okudum, ilanı imzaladım


FUAD KAVUR KİMDİR?
Film, opera yönetmeni ve yapımcı olan Fuad Kavur, diplomat bir aileden geliyor. Kavur, 1963 yılında Londra'da dönemin Türk Büyükelçisi amcası Kemal N. Kavur'un yanına gelen Kavur, Londra Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler okudu. Kavur daha sonra Avrupa'daki çok sayıda opera ve tiyatronun yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi. 1984 yılında Yaşar Kemal'in İnce Memed filminin yapımcılığını üstlenen Kavur, senaryosunu kendisinin yazdığı ve gelecek yıl Macaristan'da çekilecek Atatürk filmi üzerinde çalışıyor. Bond filmlerinin yapımcısı Anthony Wayne'in yapımcılığını üstlendiği filmde Atatürk'ü aktör Jack Fox canlandıracak.

DHA - Gonca YAĞCI


  http://www.radikal.com.tr/1144824114482411

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oscar alan kişi türkiyenin iç dinamiklerine hakim mi demek oluyor yani - nese2010

  bu ilanı verebilenler ve altına alakasız insanlardan imza toplayabilenler varken bu millet başbakana istifa ettirmez. çok beklersiniz.

  .. - kurşunkalem21

  içinde azıcık ülke sevgisi olan kimse böyle birşeye kalkışmaz.

  Boş işler - nedesemboş

  AKEPE baltayı taşa vurdukça bir şeyler düzelmeye başlıyor demektir güzide ülkemde...

  . - hasbhasb

  "Yüzde 50 oy almış olmak 17. yüzyıldaki bir kral gibi hesapsızca her istediğini yapmak anlamına gelmez." İyi özetlemiş.

  Bu yorum, Sn. Kavura not olsun - Dedemkorkut

  Bildiğim, aktör ve aktristlerin bedavaya imza verme eğiliminde olmadıklarıdır. Bir çok ünlü, bir toplantıya katılarak, resim vererek para kazanıyor. Mesela yenidoğan bebeklerininin resimlerinin yayın hakkını satanlar bile var. Bir takım ünlülerin durup dururken aniden Türkiye ile ilgilenmeye başlamalarının inandırıcı bir yanı yok. Birileri rica etmedikçe, onları bir şekilde ikna etmedikçe Türk Hükümeti'ni hedef alan bir ilanın altına imza atacaklarını sanmıyorum. Bu ilanı verenler lütfen, bu milletin tüm fertlerini (kendilerine inanmaya hazır bekleyenler kadar) saf zannetmesin. "Eh madem istiyorusunuz, imzalayayaım bari" kabilinden katılımlarla hükümeti değiştiremezsiniz. Ayrıca AK Parti'yi ve başındaki insanı bildirinin (ilanın) altına imza atanlarla batı kamuoyu seçmedi. Onları Türk halkı iktidar yaptı. Bunu hatırlatmayı borç biliyorum. Keşke İngiliz gazetesini zengin edeceğinize o parayla kömür ve makarna dağıtsaydınız, belki daha hayırlı bir iş yapmış olurdunuz. Ak Parti'nin öyle kazandığını söylüyorsunuz ya! Yoksa siz, İngilizlerin oyuyla mı iktidar olmayı düşünüyorsunuz?

  N'olur birileri Başbakan'ı uyarsın! - ozerdek

  Söz konusu ilan nedeniyle kişilere ve Times gazetesine dava filan açıp da hem kendini ve hükümeti, hem Türkiye'yi ve dahi T.C. vatandaşlarını (bizleri) iyice rezil etmesin. Düşünsenize, imza sahibi o 30 ünlü mahkemeye çıkacak, ifade verecek. Dünya basını acayip ilgi gösterir: gezi eylemleri; polisin gaz, su ve cop ile yazdığı destan; ölenler, gözünü kaybedenler, diğer yaralananlar; mağdurlara bir an için bile olsa içtenlikle sahip çıkmayı beceremeyen bir Başbakan ve bazı yandaşları; Başbakan'ın insana saç baş yoldurtan söylemleri; ... hepsi tekrar gündeme gelir. NOT: Acaba Başbakan şu 2 şeyi zannnediyor olabilir mi? (1) Hayali bir seçim olsa, İngilizlerin de yüzde 50'sinin ona oy vereceğini. (2) İngiltere'deki yargı ile Türkiye'dekinin aynı olduğunu.

  Gerçekler her zaman çıplaktır, son moda giyinselerde - dilek13

  Yazının benim için iki boyutu var. Birinci boyutu; herkesin güce biat ettiği veya etmek zorunda bırakıldığı bir ülkede güce karşı dik duranların da var olması insanın içine saharada düşen bir damla gibi serinlik veriyor. Yazının ikinci boyutu fikrini kiraya veren ahlaksızlar. Fikri kiraya verenlerin kimler olduğunu bir aylık ramazan ayı gözler önüne serdi. İşsizliğin, yoksulluğun, açlıktan ölen yavruların, tüyü bitmedik yetimlerin sorumluluğunu hiç kimse üzerine almazken, kendi reklamlarını yapan göstermelik şaşalı yemeklerle her zaman ve her yerde sadakayı, fitreyi, ve gurursuzluğu öğütlediler. Eleştirinin olmadığı yerde bilim de yoktur. Bir ülke başbakanı bütün yaşamını bilimsel olmayan konulara güdülerse elbette eleştiriye maruz kalacak elbette eleştiriye de tahammülü olmayacak. Sokak görülen ve ortada olandır, sokak ortada durandır. Sokakta olanları gizleyemezsiniz., sokakta olanlara bir kılıf geçiremezsiniz. Gezi, Taksim direnişi sokakta cereyan etti siz bir ülke başbakanı olarak buna bile kılıf geçirmek istediniz. Göstericiler polis öldürdü dediniz. Oysa ki Polis jopu, gazı, fiziki şiddeti, kurşunlaması sokakta cereyan etti ve sadece Türkiye değil bütün dünya bunu çıplak gözle izledi. İnsan aklının alamayacağı bu yöntemleri siz savunmakla kalmadınız, polisi her konuşmanızda onure ettiniz emri ben verdim dediniz. İşte aradaki fark Türkiye de ve dünyada zulm edenler de var, zulme karşı dik duranlar da; işte ben bu zulme karşı dik duranları seviyorum.